Ако си ХИВ ПОЗИТИВАН не значи да ће то бити и твоја деца: Истина је ту, не верујте у заблуде!
Највећи ризик да се роди дете са ХИВ-ом је ако мајка не зна свој статус или пак зна, али се не лечи
Одлука о потомству је велика одлука за свакога од нас, али за жену која је ХИВ позитивна планирање породице захтева додатно разматрање.
Будите креативни у избору поклона! Новац за то је на један клик од вас
ОСОБЕ ПОЗИТИВНЕ НА ХИВ ДАНАС ЖИВЕ ПОТПУНО НОРМАЛНО: Како стоје ствари у Србији у години судара две пандемије? (ФОТО)
ГРЕХ НЕ УЛАЗИ НА УСТА: Православни верници заборављају једну важну ствар и правило током поста
О овој одлуци се свакако требате консултовати са вашим лекаром, али свакако треба да знате неколико ствари. Највећи ризик да се роди дете са ХИВ-ом је ако мајка не зна свој статус или пак зна, али се не лечи.
Развој модерне терапије за ХИВ вирус је невероватно напредовао и ствари су се знатно промениле у последњих 20 година. Особе које редовно узимају терапију и генерално воде рачуна о свом здрављу могу водити потпуно нормалан живот и доживети дубоку старост.
Стручњаци тврде да особе које се лече од овог вируса и остварују добре резултате не могу пренети вирус на свог партнера.
Питања која могу имати ХИВ позитивне мајке
Напредак медицине учинио је ризик од преноса ХИВ-а на плод знатно малим малим. Најважнији фактори су да се трудноћа одржи у потпуном реду су строге лекарске контроле и редовно узимање терапије. Два највећа страха потенцијалних мајки су: преношење вируса на бебу и немогућност дојења.
Као што смо већ рекли, пренос вируса на плод је веома мали ако је виремија супресована лековима, с тим да се до пре неколико година препоручивао порођај царским резом да би се ризик смањио на минимум, данас се све чешће обављају порођаји вагиналним путем.
Што се дојења тиче мајкама које су ХИВ позитивне саветује се да не доје своју бебу, али се то у данашње време може надоместити разним формулама.
Према подацима за период од 2002-2019. године у Србији се породило око 50 ХИВ позитивних жена и свака је на свет донела здраву бебу.
Стручњаци наводе да је едукација опште популације о ХИВ вирусу кључна да би особе позитивне на вирус могле да функционишу у друштву.
Светски дан борбе против сиде, 1. децембар, обележава се широм света, а у Србији сви заинтересовани могу бесплатно да се тестирају и саветују око болести у саветовалиштима широм земље.