СРБИ ИМАЈУ ДАРЕЖЉИВЕ РОЂАКЕ Количина новца која из иностранства заврши у џепове грађана Србије је огромна, а ова земља предњачи
Срби из дијаспоре су у домовину за осам месеци ове године послали чак 2,3 милијарде евра, што је око 328 евра по становнику, показали су подаци Народне банке Србије. Према предвиђањима стручњака, тај износ до краја године лако може да се попне на три милијарде
Највише новца послали су наши људи који живе у Немачкој, и то чак 480 милиона евра, а затим следе гастарбајтери у Швајцарској, Аустрији и САД.
Иначе, наша земља је на петом месту у свету по висини послатог износа дознака по глави становника, а 11 одсто људи редовно или повремено добија новац путем дознака. На тај начин скоро 800.000 људи има додатну финансијску подршку.
Како истичу у Народној банци Србије, новац који стиже из иностранства обухвата - дознаке радника, пензије и друга социјална примања, као и помоћи и поклоне из иностранства, упућене грађанима који живе у Србији.
Буди астронаут на један дан и усликај селфи из свемира!
НИКАД ВАМ НЕ БИ ПАЛО НА ПАМЕТ: Рутер троши више струје него фрижидер
- Тако прилив од дознака износи 2,3 милијарди евра и слично је износу који смо имали у истом периоду прошле године. Посматрано по земљама, највише дознака у овој години је дошло из земаља у којима живи и ради велики део наше дијаспоре, пре свега из Немачке, Швајцарске, Аустрије, САД и Француске - наводе у Централној банци.
Према речима Александра Чортића, члана Скупштинског одбора за дијаспору, до краја године износ новца који гастарбајтери буду послали у Србију сигурно ће достићи три милијарде евра.
- То је обично износ који дијаспора годишње пошаље овде нашим људима, али треба нагласити да ће се приливи дознака у наредним годинама смањивати, јер неће бити толико потребе да се помажу рођаци због бољег стандарда и развоја привреде. Раније је износ дознака био и виши од страних директних инвестиција, али сада се то променило, јер смо по инвестицијама постали шампиони у свету. За сада смо ми пети у свету по висини износа дознака по становнику, а испред нас су Турска, Албанија, Јерменија и Румунија - објашњава Чортић.
И економиста Драгован Милићевић каже да у дужем временском периоду можемо да очекујемо пад прилива дознака.
- Због празника и новца који ће стићи у овом периоду треба очекивати и до три милијарде евра до краја године, али у дужем временском периоду прилив дознака ће се смањивати. То се неће десити за годину или две, али за деценију можда.
Одакле стиже највише дознака
држава износ у овој години
Немачка 480
Швајцарска 248
Аустрија 132,2
САД 95,3
Француска 89
Хрватска 71,1
Русија 42,7
Италија 40,9
Шведска 34,8
Словенија 33,1
у милионима евра
Писму требало 15 ГОДИНА да из Новог Сада стигне у Шабац: Милан се шокирао кад је видео шта је унутра!
ХЛЕБ СА СТАРЕ ПЛАНИНЕ ДАТИРА ОД ПРЕ 7000 ГОДИНА, сад се за њега тражи посебан статус
НЕВЕРОВАТНА ПРИЧА ИЗ ЛОНДОНА: Зове се као етиопски цар, православац је, а за један српски манастир имао је посебан поклон (ФОТО)
ПОЛИЦАЈАЦ ЈУНАК СРБИЈЕ: Пронашао и вратио врећу са 38 милиона динара!