ИСПОВЕСТ НАТАЛИЈЕ КОЈА ЈЕ ПРЕЖИВЕЛА ВИРУС ЗАПАДНОГ НИЛА: "Нисам могла да стојим, болест ми је утицала на психу"
Како каже, тачно зна када и где је задобила убод комарца.
Четрдесетдвогодишња Наталија Ј. открива како је успела да преживи вирус Западног Нила, али и како је он утицао на њену психу.
Наталија је вирус Западног Нила добила у септембру 2018. године, а за то понајвише криви до тада већ ослабљени имунитет.
ОГЛАСИО СЕ ИНСТИТУТ "БАТУТ" ПОВОДОМ ИНФОРМАЦИЈА О ВИРУСУ ЗАПАДНОГ НИЛА: Ово је истина о пошасти која се појавила
ЗЛАТИБОРСКИ ОКРУГ У КАНЏАМА КОРОНЕ: Заражено још 100 особа, преминуло 10 пацијената
ЦРНИ ДАН У НИШУ: Преминуле још три особе, 13 пацијената на респиратору
- Претходно сам добила неуралгију, упалу нерава због климе на послу због које сам пила блокаде, које су ми помогле за кичму, али је познато да обарају имуни систем - наводи она.
Крајем августа је отишла на базен на једну планину близу Београда где је приметила два необична убода која су около била веома црвена што није било типично за комарце, па је то приписала пауку.
После неколико дана сам добила температуру која је све време ишла максимално до 38,5. Оно што је било карактеристично јесте лудачки јака главобоља до те мере да нисам могла главу да подигнем, дакле опште стање организма у тоталном минусу, рекла је Наталија и додала да се све време осећала исцрпљено и малаксало, а сваки њен покрет пратила је и вртоглавица.
Убрзо је изгубила жељу за апетитом што је био аларм да се јави лекару. Отишла је код приватника јер није имала снаге ни да стоји.
- Била сам код интернисте, урадила ми је крвну слику која није ништа посебно показала. Дали су ми инфузију јер нисам јела ништа три, четири дана - објашњава Београђанка.
На кратко јој је било боље иако је главобоља трајала све време. Међутим, температура се убрзо вратила.
- Више нисам могла да издржим. Знали смо да морам код инфектолога до којег ме је муж носио јер нисам могла да ходам. Докторка ме је прегледала и узела детаљну анамнезу. Рекла ми је да 99 одсто имам грозницу Западног Нила и да нема терапије која ће ми помоћи - додаје она.
Грозница Западног Нила се, баш као и сваки други вирус лечи подизањем имунитета и спуштањем температуре.
- Јела сам на силу, пила за имунитет сок од ароније, цеђење сокове, једноставно бустовала имунитет. То је трајало неких десетак дана до две недеље. Међутим, ја сам и после када ми је прошла температура била јако малаксала, наставља - каже Наталија.
- После две недеље се поново јавила температура, али далеко мање која се током наредна два месеца враћала још неколико пута. Вирус Западног Нила ми је јако утицао на психу. Ужасно сам се уплашила. Одједном се нађеш у паклу и мислиш да је дошао крај. Ужасни тренуци када сам почела да преиспитујем читав живот - објашњава жена.
Срећом, њој су се тек после два месеца све вредности у крви вратиле у нормалу, а с обзиром на то да је прележала овај вирус створила је и одређена антитела због којих је убудуће резистентна.
- Сада се не плашим комараца, али тада сам имала смртни страх. Не за себе, већ за своју децу и окружење знајући какав сам ја пакао прошла. Једина срећа у несрећи је што нисам била хоспитализована, а после сам месецима ишла на акупунктуру да се опоравим, закључила је Наталија.
НАГЛИ СКОК ОБОЛЕЛИХ У ВОЈВОДИНИ: У КЦВ се лечи 254 пацијента, 19 на респиратору, све више младих у тешком стању
ОГЛАСИО СЕ КЦ НИШ: Стигли резултати зараженим трудницама, једна је на респиратору, друга у нешто бољем стању
СВЕ ВИШЕ МЛАДИХ У ТЕШКОМ СТАЊУ: На ковид одељењима у Чачку 167 пацијената, ситуација је ВЕОМА ОЗБИЉНА
НЕПОВОЉНА СИТУАЦИЈА У ПИРОТУ: Свако ко има температуру да се јави лекару и изолује
И ИНСТИТУТ ЗА МЕДИЦИНУ РАДА У СИСТЕМУ КОВИД БОЛНИЦА: Стижу први пацијенти, испражњене лекарске собе