Истине и лажи међу издавачима уџбеника: Из каквих књига уче српски ђаци?
Део домаћих издавача уџбеника указује на превласт појединих фирми на тржишту школске литературе
Током протеклих дана у јавности су се појавиле информације да уџбенике која деца у Србији користе у настави у основним и средњим школама пишу страни аутори и да издавачка кућа чији су ти уџбеници наставнике подмићује поклањањем дидактичког материјала у вредности од 300 евра како би у настави користили баш њихове уџбенике.
Реч је о немачкој групацији "Klett" која у Србији има издавачку кућу под истим именом и која на српском тржишту послује петнаест година.
Наиме, поједини медији су објавили да уџбенике за ову издавачку кућу пишу странци и да су ти страни аутори креатори садржаја књига које српска деца користе и да они одлучују које чињенице ће деца учити. Оно што наводе као спорно јесу уџбеници за предмете попут историје, српског и географије и да такве предмете не могу довољно добро обрадити аутори који нису домаћи.
За неке лекове требаће мање пара: На новој листи РФЗО стављен је још 31 лек!
ЉУБАВ НА СРПСКИ НАЧИН Он дошао из ШВАЈЦАРСКЕ, она из далеког ЕКВАДОРА, а венчали се на Гардошу (ФОТО)
Зашто пола сата боравка у шуми штити имунитет чак два месеца?
- Сви аутори који раде на уџбеницима за основну и средњу школу су истакнути професори и предавачи са државних универзитета. Они креирају квалитетне уџбенике који су сасвим у складу са прописима Министарства. Садржај креирају у потпуности без притиска и сви уџбеници су одобрени од стране Министарства. Уџбеници су направљени у у складу са потребама наставника, али и ђака - саопштили су аутори издавачке куће "Klett".
Издавачкој кући "Klett" konkurenti стављају на терет и монопол где наводе да је заступљеност њихових уџбеника веома велика и неправично остварена. Приватни издавачи који су незадовољни својим положајем на тржишту позивају се на податке Министарства просвете и наводе пример заступљености "Клета" у седмом разреду: српски језик (83,29 одсто), историја (43,09), географија (62,90). У осмом разреду - уџбеници "Клета" за српски језик заступљени су 82,51 одсто, историје - 49,86, географије - 62,38, физике - 61,91.
С друге стране, према подацима "Клета", њихов удео уџбеника за пети разред је из српског 37,26 одсто, географије - 23,41, историје 20,88. У првом разреду су, кажу, још мање заступљени - српски - 11,47 одсто, математика - 15,09, свет око нас - 12,80, музичко - 11,05, ликовно - 20,59 и енглески 10,42 одсто. Из "Kletta" napominju да су уџбеници за први и пети разред бирани по новом Закону о уџбеницима, а за седми и осми разред по старом закону који је, како истиче, био веома проблематичан и довео до аномалија на тржишту.
- Срамотно је што конкуренција покушава да омаловажи рад ауторских и уредничких тимова сачињених од око 1.000 стручњака и сарадника са Универзитета у Београду, Универзитета у Крагујевцу и Универзитета у Нишу. Предност на тржишту Издавачка кућа "Клет" градила је 15 година инвестирањем у нове технологије и ангажовањем преко 30 младих људи – програмера и дизајнера – да направе изузетне дигиталне уџбенике, а све то у циљу мотивисања ученика да истражују, уче и буду радознали - рекла је директорка Гордана Кнежевић Орлић.
У издавачкој кући "Вулкан" истичу да по свим јавно доступним подацима на сајту Министарства просвете које је добило Удружење издавача уџбеника о избору за први и пети разред монопол - постоји.
- Сматрамо да конкуренција на тржишту уџбеника треба да постоји али и да смо једина земља у којој издавачке куће основане страним капиталом, а регистроване као домаћа правна лица, имају монопол - рекли су из издавачке куће "Вулкан" за један београдски медиј.
Издавачка кућа "Klett" uz комплете уџбеника поклања наставницима "Дидактичку кутију" која је процењена на вредност од 300 евра и у јавности се третира као вид коруптивних намера да се предавачи приволе да користе управо њихове уџебенике.
Поводом тих тврдњи из издавачке куће "Klett" saopštili су да се ради о помоћним наставним средствима у вредности од 30 евра и да она служе да деца лакше савладају градиво, а не као мито за наставнике.
- Лаж је да коферче са сетом дидактичких материјала за физику има вредност 300 евра. Њега чине различити материјали за извођење експеримената као што су магнети, динамометри, сет тегова, комплет мензура, хронометар и метарска трака, а сви ови елементи неопходни су наставнику у постизању исхода прописаних новим Планом и програмом наставе и учења и само употпуњују садржај уџбеника који се односи на извођење лабораторијских вежби - рекла је директорка издавачке куће "Клет" Гордана Кнежевић Орлић и нагласила да су сви комплети уџбеника креирани у складу са новим Планом и програмом наставе и учења.
РОДИТЕЉИ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ово су реченице којима својој деци смањујете САМОПОУЗДАЊЕ
ОВИХ 11 СТВАРИ СРБЕ ИЗДВАЈАЈУ ОД ДРУГИХ: Због чега нам се диве и шта је то тако КУЛ код нас
МОЖДА ПОЗНАЈЕТЕ НЕКОГ КО ЈЕ СТАРА ДУША?! Чувајте ове људе у свом ЖИВОТУ, они су ПОСЕБНИ, а разлози су БРОЈНИ!
Поводом ових тврдњи и сукоба међу конкурентским издавачима огласило се и Министарство просвете, науке и технолошког развоја и ресорни министар.
- Нисам видео никакав допис, а кад будем добио допис издавача, реаговаћу. Чуо сам да се и други издавачи служе сличним триковима. Знају добро директори школа шта је дозвољено, а шта не могу да раде. Има све да их посмењујем. Надрљаће ако дозволе да их подмићују, то је кажњиво - рекао је министар Младен Шарчевић.