ЈЕ Л' СУ ОВО ПОСЛЕДЊИ ТРЗАЈИ ЗИМЕ? Невероватно какво је време најављено за ФЕБРУАР - ускоро нас чека тотални обрт
Већина средњорочних прогноза тренутно показују да би фребруар требало да буде топлији од просека
Пред нама је још неколико ледених дана током којих температура ни у најтоплијем делу дана неће прелазити нулу, али би то можда могли да буду и једни од последњих озбиљнијих трзаја зиме!
"КОД СВАКЕ ТРЕЋЕ ОСОБЕ НА АНТИБИОТИЦИМА ЈАВИ СЕ ОВА ПОЈАВА" Др Панић упозорава - водите рачуна које лекове и како узимате
ОВА ПЛАНИНА У СРБИЈИ ОБОРИЛА ЈЕ СВЕ РЕКОРДЕ ПОСЕЋЕНОСТИ: Снежна Голија одушевила је туристе и у сенци оставила Копаоник и Златибор (ФОТО)
"БОЛНИЦЕ СУ НАМ ЗАКРЧЕНЕ" Др Данијела из Хитне помоћи упутила апел свим грађанима - морате водити рачуна о овоме
Наиме, већина средњорочних прогноза тренутно показују да би фребруар требало да буде топлији од просека и са мање снега него што смо навикли. А последњих година скоро да га и није било...
- У целој Србији се очекује фебруар са средњом температуром ваздуха у интервалу од 4° до 6°, а у планинским пределима од -2° до 2°, што је за око два степена изнад граница вишегодишњег просека. Прогнозира се да ће средња максимална температура ваздуха за фебруар бити у интервалу од шест до девет степени, а у планинским пределима од три до пет, док ће средња минимална температура ваздуха бити у интервалу од 4° до 6°, а у планинским пределима од -1° до 2° - стоји у месечној прогнози Републичког хидрометеоролошког завода.
То потврђују и подаци о мразним (температура се током дана спусти испод нуле) и леденим данима (температура је током целог дана испод нуле).
"Очекује се да број мразних дана у нижим пределима буде у интервалу од девет до 13, а у брдско-планинским крајевима од 14 до 24. Прогнозира се да ће број ледених дана у нижим пределима бити од три до пет, а на планинама од осам до 14 дана”.
Како тренутно стоје ствари, што је пало снега - пало је. У фебруару ће га у низијама бити “на кашичицу”.
- Током фебруара се очекује количина падавина од 25 mm до 40 mm у нижим пределима, а на планинама до 60 mm, што су падавине испод просека за фебруар. Очекује се да у фебруару број дана са падавинама буде у интервалу од осам до 11, а у брдско-планинским крајевима од 11 до 13 дана - прогнозира РХМЗ.
Са овим се делимично слаже и Марко Чубрило, професор географије и метеоролог из Новог Сада, уз напомену да ипак крајем овог и почетком наредног месеца постоје изгледи за захлађење.
- Мање пролазно погоршање уз слабе падавине и мање захлађење је могуће око 29. јануара, али се за сада повратак зиме не очекује барем до око 6. фебруара. После тог датума има индиција на делу прогностичког материјала да би према средини фебруара било још снега уз ниске температуре, али то су тек сигнали и за сада нису преовлађујући, тако да би фебруар и даље могао отићи ка тренду релативно топлог времена - написао је Чубрило на својој Фејсбук страници.
Подсетимо, управо је на сличан развој ситуације Чубрило указао још у новембру.
- Температурно за сада делује да би зима била око просека, или мало топлија од просека. Посматрано по месецима за сада највећи зимски потенцијал имају децембар и јануар када би регион и Србију могло захватити неколико јачих погоршања уз обилније падавине и јак ветар. Фебруар би могао донети “мирније” време уз ређу појаву јаких циклона и мању количину падавина - рекао је тада Чубрило за “Блиц”.
А према тренутној прогнози сајта Accuweather, у Београду бисмо, на пример, током фебруара могли да имамо тек пар дана са суснежицом или слабим снегом, док би се максималне дневне температуре махом кретале у распону од 5 до 10 степени.
А како је било претходних година?
Имали смо чак и ванредно стање 2012.
Фебруар је знао да донесе и праве поларне дане. Пре десет година због високог снега и ледених дана који су трајали недељама, у Србији је чак било проглашено и ванредно стање.
Најдебљи снежни покривач у Београду забележен је 3. фебруара 1962. - чак 80 центиметара.
Најтоплија зима 2007, најхладнија 1954. године
Најтоплија зима, како у Београду тако и у целој Србији, била је она из 2007. године, када су оборени многи температурни рекорди. На другој страни, како је записано у аналима РХМЗ, најхладније зиме у Србији биле су 1954, 1963, 1985, 1964, 2003...
Висина снега
* Копаоник 99 цм
* Златибор 42 цм
* Дивчибаре 34 цм
* С. Паланка 13 цм
* Београд 10 цм
* Врање 9 цм
* Крушевац 9 цм
* Зрењанин 8 цм
* Крагујевац 7 цм
Оставите ПРВИ коментар