КАДА ЋЕМО И КАКО ПРИМИТИ ТРЕЋУ ДОЗУ: Др Шеклер има решење, поједине земље већ примењују овај модел, видећемо резултате
Данас у 15х заказана је седница Кризног штаба, а како се претпоставља, говориће се о увођењу мера или пооштравању истих.
Последњих недеља корона бројке су стабилне, а питање је да ли је то затишје пред буру и да ли нас на јесен очекује много гора ситуација.
Оно о чему се ових дана активно прича јесте увођење треће дозе вакцине, као и да ли треба мешати цепива различитих произвођача, како је наговестио др Миланко Шеклер. О овој теми вирусолог Ветеринарског института у Краљеву говорио је гостујући у јутарњем програму.
ПРАВАЦ У КОЈЕМ ЋЕ СЕ КРЕТАТИ ВАКЦИНАЦИЈА ТРЕЋОМ ДОЗОМ: Прво најстарији грађани Србије, после њих иду ове групације
НА ПОЧЕТКУ СМО НОВОГ ТАЛАСА: Струка забринута, корона бројке поново расту, вакцинација је једини спас
АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ ДР АЏИЋ ВУКИЧЕВИЋ: Открила колико још епидемија може трајати и који сој највише забрињава струку
- Могу да говорим из личног, вишедеценисјког искуства, да се увек добије добар одговор организма, поготово када се дају одређеним редоследом. Ако су вакцине различитих сојева, то је идеално. Али ми немамо те вакцине, имамо само од првог - Вухан соја и показало се да врло добро штите од свих до сада појављених облика вируса. Онда би се комбинацијом платформи, односно начина на који се производе вакцине које раде на различитом принципу, добио бољи, сложенији, комплетнији имунитет јер би се подједнако стимулисало неколико делова имуног система - каже др Шеклер и додаје да свака од ових вакцина има свој "омиљени" део који стимулише.
Др Миланко истиче да ће се тек добити комплетнији подаци о томе како овај "микс" вакцина делује, јер су овај принцип већ примењује у неким земљама - Великој Британији где се радила замена Астразенеке и Фајзера, у Немачкој уместо Синофарма пацијенти могу да приме или Фајзер или Астразенеку, а у Бахреину могу да приме трећу дозу Синофарма или Фајзер.
- Имамо већ неколико комбинација где можемо да видимо какве су они резултате добили и какав је ниво заштите, ћелијском имунитету када је неко примио трећу дозу од истог произвођача или од другог. Знаћемо да ли је боље када се прими трећа доза од истог или од различитог произвођача.
Др Шеклер је напоменуо и да се "потреба" за трећом дозом јавила након сазнања да је код старијих људи који су примели кинеску или било коју другу инактивисану вакцину уочен слабији имунски одговор, поготово код мушких особа.
- Произвођач је рекао да око један одсто неће имати никакав одговор на вакцину, а ми смо у пракси, у већини земаља уочили да око 20 одсто људи има слабији имуни одговор. Па се тако очекивало ако је слабији у старту да ће да се спусти на неки ниво који није прихватљив - објаснио је др Шеклер.
Др Миланко напомиње да ситуација није безазлена, а претпоставља да ће се на данашњој седници говорити о вакцинама и како их учинити доступнијим младима, од 18 до 30 година, од којих се свега 16 одсто имунизовало.
- Чињеница је да имамо вирус, и чињеница је да немамо неки скок, али је то константан број новозаражених и чињеница је да се он повећава у смислу броја новопријављених. Није поента што имамо 110, 105, 108, новозаражених већ што имамо све већи број људи који имају неке симптоме и који се пријављују.