КАКО ДА ОДАБЕРЕМО ИСПРАВНЕ СУПЛЕМЕНТЕ ВИТАМИНА Д? Нутрициониста објашњава зашто се више користи суплементација (ВИДЕО)
Месецима слушамо о томе колико је витамин Д важан за имунитет и опште здравље организма
Знамо да се најбрже добија директним излагањем сунцу, а има га и у одређеним намирницама.
ВЕЛИКИ ТРЕНУТАК ЗА СРБИЈУ У БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ: Авион са првим дозама Фајзерове вакцине слетео на аеродром (ВИДЕО)
"КОРОНА ЈЕ БИОЛОШКО ОРУЖЈЕ" Др Грујичић својом изјавом шокирала све присутне, открила и ко су НАЈВЕЋЕ ЖРТВЕ
"ВИРУС ЈЕ МУТИРАО 12.000 ПУТА" Др Гањтовић упозорила: Нови сој короне шири се 70 пута брже него обичан вирус
О томе како да га унесемо путем хране и колика доза нам је потребна на дневном нивоу причала је нутрициониста Јована Срејић Ферлуга. Она је истакла да је оптимална количина витамина Д коју свака особа треба да унесе дневно је 400 ИЈ за децу и за одрасле озмеђу 600 и 800.
- Особама старијим од 70 се саветује да уносе тих 800 ИЈ, исто тако повећана потреба је код трудница и дојиља, као и код особа које имају неки здравствени прблем и зато су у дефициту са овим витамином - истиче Срејић Ферлуга.
Она је додала и да је тешко унети витамин Д путем исхране у препорученој количини, те да се зато и користи суплементација:
- То би значило да сваког дана једемо рибу са хладних, северних мора пуну омега 3 масноћа и витамина Д, тако да тешко можемо да путем хране унесемо ову оптималну количину.
Неке од намирница које су богате витамином Д јесу лосос, туњевина, сардинем харинге, рибље уље, јаја, АД млеко, дивље печурке...
- Најидеалнији је лосос и ако бисмо јели онај који је уловљен у дивљим водама, дакле није гајен, 120 г би нам било довољно да унесемо дневно да задовољимо потребе за овим витамином. Пошто је на тржишту најчешће доступан онај из рибњака, такозваних фарми рибе, у том случају нам је потребна три пута већа количина, односно 350 г дневно. А то је превелика порција - објашњава Ферлуга.
Она је дала и инструкције како да одаберемо исправне суплементе витамина Д.
- У облику суплемената се налазе различити облици витамина Д, то су или Д2 или Д3, и боље је одабрати Д3 који се добија из намирница животињског порекла. Идеално је у форми уљаних капсула, а овај витамин се добро апсорбује у комбинацији са лактозом. Ако га комбинујемо са целулозом и скробом, нешто скомније се апсорбује. Рађена су истраживања, па је тако утврђено да мононезасићене масти, а којих има у маслинама, маслиновом уљу, киркикију, семенкама бундеве итд, у комбинацији са њима се витамин Д максимално апсорбује у организму - каже Ферлуга.