КАКО ПРАВИЛНО ДА ЧЕСТИТАТЕ БОЖИЋ? Водите рачуна о овој ствари, да се не бисте обрукали
Од Божића почиње хришћанска ера, и од тог дана хришћански народи рачунају године.
Када будете честитали породици и пријатељима Божић, пазите да се не обрукате.
ИЗНЕНАДАН ДОЛАЗАК ЗИМЕ: Температуре падају ка нули, фронтови се сударају над Србијом
ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ОТВОРИО ДУШУ О КОСОВУ: "Много озбиљних брига, али ме кураже наш народ, свештенство и монаштво"
ШТА ЈЕ КОРИНЂАЊЕ? Најрадоснији обичај на Бадње вече у ком највише уживају најмлађи (ВИДЕО)
Божић је најрадоснији хришћански празник, онима које највише волите сигурно ћете честитати лично, а ево како да се не обрукате ако некоме будете честитали поруком или мејлом.
Божић се пише великим словом, дакле: "Срећан Божић". Али, божићни празници пишу се малим словом: "Срећни божићни празници!". Уобичајени божићни поздрав је: "Христос се роди" или "Мир божји, Христос се роди" На такав поздрав одговара се: "Ваистину се роди" (Ваистину значи стварно, заиста.) Ваља напоменути да се овако поздравља и говори од Божића све до Богојављења 19. јануара. Имајте у виду да Правопис препоручује номинатив "Христос", дословно преузето из грчког језика, а да се у осталим падежима уобичајено мења "Христа, Христу…"
Када је почео да се слави Божић
Од Божића почиње хришћанска ера, и од тог дана хришћански народи рачунају године. Будући да у Новом завету не стоји када се тачно родио Исус, први хришћани нису славили Божић, него само Ускрс, дан "небеског оживљавања" Христовог.
Божић се први пут славио у Риму у 4. веку (у изворима записана година 336), када је у време цара Аркадија уведено да се Божић празнује одвојено од Богојављења и да се празнује 25. децембра по (тада) новом, Грегоријанском календару (7. јануара по старом, Јулијанском календару, али и касније 25. децембра по Новојулијанском календару).
До данас није јасно зашто се Божић слави баш 25. децембра, али преовладава мишљење да је почео да се слави тог датума јер се на тај дан, у тада још већински паганском Риму, на први дан зиме славио празник "Непобедивог Сунца" рођење бога Сунца, Сола, па је Црква у жељи да потисне тај пагански празник тада почела да слави рођење Исуса Христа.
Да би се хришћани достојно припремили за Божић установљен је пост од 28. децембра до 6. јануара увече (односно од 15. новембра до 24. децембра), који није тако строг као Ускршњи. Међутим, Божић, ма у који дан пао, мрсни је дан.
(Србија Данас/Мондо)