Ко ће бити нови српски патријарх: Како се бира поглавар Српске православне цркве?
Нови српски патријарх се бира по Уставу СПЦ, у Саборној цркви
Патријарх српски господин Иринеј преминуо је јутрос у 90. години после тешке борбе са коронавирусом. На место патријарха изабран је 22. јануара 2010. године, након смрти партријарха Павла.
Сада пред Српском православном црквом стоји поновни избор за врховног поглавара.
ЛЕКАРИ СЕ ЦЕЛУ НОЋ БОРИЛИ ДА МУ СПАСУ ЖИВОТ: Када је преминуо - сви у болници су бризнули у плач
СКРОМАН И ПОШТЕН ДО САМОГ КРАЈА: Патријарх у болници тражио да му донесу само једну ствар
ОН ЈЕ БИО УЗ ПАТРИЈАРХА ДО ПОСЛЕДЊЕГ ТРЕНУТКА! Кроз сузе саопштио ТУЖНУ ВЕСТ: Да, тачно је, не могу сада да причам
Како налаже Устав Српске православне цркве, наследник патријарха се бира на зборном Сабору. Сабор чине сви архијерејски и викарни епископи, а бирање тече у два круга. У првом кругу или степену између владика који су на челу епархија најамње пет година бирају се три кандидата. Потом, у другом кругу најстарији архимандрит уз помоћ Светог духа одабира једног.
На самој седници Светог архијерејског сабора, која је изборна, морају присуствовати најмање две трећине архијереја. Седницом председава најстарији епископ по рукоположењу или хиротонији. У изнимном случају уместо архијереја могу доћи именовани заменици, с обзиром на епидемију и године појединих архијереја, то такође остаје сада као могућност.
Најважније је правило да се патријарх бира под сводима храма. Пре сваког изборног круга или степена призива се Свети Дух, а кандидати се предлажу тајним гласање. Три кандидата која улазе у најужи избор морају да добију више од половине гласова Сабора, а гласање се понавља докле се не дође до кандидата који има потребан број гласова.
Тада чланови Сабора из Саборске сале прелазе у Патријаршијску капелу Светог Симеона Мироточивог и на службу призива Светог Духа за избор новог патријарха, коју служи најстарији архијереј по хиротонији.
Именовани духовник, најчешће монах, извлачи једну од три цедуљице са именима тројице архијереја који су ушли у најужи избор. Извучену цедуљицу потом предаје најстаријем архијереју који уједно и председава изборним Сабором и он затим, уз помоћ Светог духа, гласно изговора име новог патријарха. Тиме је изборна седница закључена, а нови патријарх изабран.
Устав СПЦ из 1947. године предвиђао је да патријарха бира црквено-народни сабор али је каснијом изменом уведен апостолски жреб. На прошлом сабору су учествовала 44 учесника са правом гласа, а право на избор имала 34 кандидата.
Поглавар Српске православне цркве, Његова светост патријарх српски, први је међу једнакима и по нашој вери први је по части, а не по власти.
Након што је изабран, нови патријарх се уводи у трон цркве односно преузима дужност. То подразумева да од тог тренутка представља СПЦ пред другим аутокефалним црквама и државама, да рукополаже владике као и да освећује свето миро за целокупну Српску православну цркву. Он постаје њен први епископ и првојерарх, према канону и уставу СПЦ.
Само увођење у трон Светог Саве обавља се на литургији која се уприличи у Саборној цркви Светог архангела Михајла и то дан после избора. Након тога, исто се понови и у Пећкој патријаршији, када прилике и време то дозволе јер је Пећка патријаршија древно седиште српских патријарха.
Патријарху се приликом увођења у трон уручују патријаршка знамења и обележја цркве - патријаршко жезло, панагија Светог Саве те ниска са ликовима свих српских светитеља. Обраћа му се са "Ваша Светости".
Избор новог патријарха означиће и овај пут звона на Саборној цркви у Београду, а на цркви ће бити подигнута застава која ће сада, у знак жалости за патријархом Иринејом, бити спуштена на пола копља.