КОД КЛАДОВА СЕ ПОЈАВИЛА ПТИЦА КОЈУ СРБИЈА НИЈЕ ВИДЕЛА СТО ГОДИНА: Кудрави пеликан поново се гнезди на Дунаву
Кудрави пеликан се последњи пут гнездио у Србији пре једног века
Центар за истраживање биодиверзитета саопштио је да је на адама и заливима на Дунаву у близини насеља Велесница и Грабовица код Кладова уочено 16 јединки кудравог несита који се у Србији последњи пут гнездио пре више од једног века.
Београд данас двоцифрен по броју новозаражених: На другом месту некадашње жариште на југу Србије
"МЛАДИ ПОСЛЕ КОРОНЕ ДОБИЈУ ДИЈЕБЕТЕС И ЗАВРШЕ НА ИНСУЛИНУ" Др Милорадовић упозорио како се ковид одражава на рад панкреаса
Времешни, али у сваком смислу - агилни и витални шабачки лекар: Прекинуо пензију да помогне колегама током епидемије
Како је прецизирано, током експедиције у источној Србији, средином јуна 2021. године, орнитолози Природњачког музеја и Центра за истраживање биодиверзитета посматрали су неколико ретких и угрожених врста птица, међу којима су и одрасли парови кудравог пеликана (Пелецанус цриспус) у фази гнежђења.
Кудрави пеликан је још познат и као далматински пеликан.
- Импозантне птице повремено су у Србији посматране током сеобе и зимовања, али је ово први пут после дуго времена да околности указују на могућност гнежђења - изјавио је виши кустос-орнитолог Природњачког музеја у Београду Марко Раковић.
Орнитолог је рекао да читава европска популација кудравог несита броји мање од 10.000 полно зрелих јединки, а врста се сматра угроженом јер њен опстанак зависи од мера заштите које спроводе људи.
- Зато су подаци о потенцијално новим природним гнездилиштима од великог значаја за заштиту врсте - рекао је Раковић.
Кудрави пеликан, једна од највећих птица летачица, дужине 180 центиметара и распона крила три и по метра, за своја гнездилишта тражи изолована и водом окружена места, а најближе такво место налази се у делти Дунава у Румунији и Бугарској, око 360 километара источно од Кладова.
У близини Радујевца у Неготинској крајини, како је наведено у саопштењу Центра за истраживање биодиверзитета, посматрано је гнежђење још једне ретке врсте која је ишчезла са простора уже Србије - белокриле чигре (Chlidonias леуцоптерус).
Орнитолози су забележили и нови и тек други локалитет гнежђења црноглавог галеба (Ларус меланоцепхалус) у Србији чија су два пара посматрана на гнежђењу у близини Ковина.
Поред ових, изванредно значајних налаза, забележене су и друге ретке и угрожене гнездарице попут модровране, црвеноглавог сврачка, патуљастог орла, обичне чигре и сиве гуске.