КОРОНА ПРЕСЕК: Ситуација мало боља него јуче, преминула 51 особа
Корона подаци.
У претходна 24 сата на корона вирус тестирано је 9.826 грађана од којих је 1.674 новозаражених.
Преминуо је 51 пацијент, а на респираторима у болницама широм Србије налази се 209 оболелих.
КОН И ШЕКЛЕР О ОМИКРОНУ: "Све претходне варијанте такође су важиле за врло узнемирујуће, ово је једини начин да победимо"
НОВИ ЗЕМЉОТРЕС У СРБИЈИ: Тресло се тло у Крушевцу други пут од почетка месеца
МАПА ВАКЦИНИСАНОСТИ НА ПЛАНЕТИ: Ево ко је најбољи, где вакцине уопште нема и на ком месту је Србија по броју имунизованих
Вакцинисање деце трећом (бустер) дозом тренутно није пракса, не само код нас него ни у свету. Деца су вакцинисана са две дозе и то до даљег остаје тако, наводи за РТС директорка Института "Батут" Верица Јовановић.
Верица Јовановић је, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, навела да је у Србији мали број деце вакцинисан, али да се у нашој земљи наставља вакцинација младих од 12 до 18 година.
- Саме вакцине против ковида 19 штите, према томе у нашој земљи се наставља вакцинација деце узраста у овом тренутку од 12 до 18 година и тај процес наравно напаредује будући да вакцине штите и да се остварује заштита од инфекције која је се преноси контактом и која свакако може да се спречи добијањем вакцине - објашњава Јовановићева.
Када је у питању трећа доза вакцине код деце, додаје гошћа Јутарњег дневника, тренутно то није пракса не само код нас него ни у свету.
- Дакле, деца су вакцинисана са две дозе и то до даљег остаје тако", истиче Јовановићева.
"Непосредна настава у свим школама у Србији"
Говорећи о епидемијској ситуацији у Србији наводи да подаци који говоре о броју инфицираних у школама, односно у популацији деце тог узраста показују да деца могу да крену у школу.
- Анализом епидемиолошке ситуације у овом тренутку можемо рећи да је сасвим дозвољено и прихватљиво похађање наставе у школама. Подаци који говоре о броју инфицираних у школама, односно у популацији деце тог узраста показују да сутра полазе у школу по класичном моделу наставе - наводи Јовановићева.
Додаје да се епидемијска ситуација прати сваког тренутка и да ће се у складу са њом доносити одлуке.
- У сарадњи са Министарством просвете, наша Радна група, односно тим за школе континуирано прати епидемијску ситуацију како по школама, тако и поокрузима. Уколико дође до било каквих промена у појединим одељењима и разредима, школе су толико већ и навикнуте и обучене да се та врста наставе организује у складу са потребама - наводи директорка Института "Батут".
"Нови сој омикрон није ушао у Србију"
Говорећи о новом соју вируса омикрон откривеног у јужној Африци наводи да он тренутно није ушао у Србију.
- Његова основна карактеристика је да може да доведе до поновне инфекције особа које су већ прележале ковид у претходном периоду , и постоје претпоставке да може да заобиђе имунитет. Према томе из тог разлога постоји једна велика предрастрожност и апелује се на применуу свих заштитних мера и на праћењу свих оних људи који долазе са територије јужне Африке и земаља које су у окружењу - истиче Јовановићева.