ОД ПРОВОДА ДО ТРАГЕДИЈЕ - БУДИТЕ ОПРЕЗНИ! Упозоравајуће речи стручњака и савети која правила да поштујете на купалиштима
Градски секртетаријат за спорт у сарадњи са Адом Циганлијом и свим спортским центрима сваке године, да сва деца школског и предшколског узраста имају бесплатне обуке пливања.
Деца млађа од шест година не би смела буквално ни секунд да буду у води без надзора одрасле особе, јер је толико мало времена и потребно да дође до трагедије, упозорава Миодраг Јовић, шеф спасилачке службе Аде Циганлије који додаје и да су чак половина млађих од 30 година у Србији непливачи.
КАКО ЈЕ КЛЕТВА ЦАРА ЛАЗАРА УГАСИЛА МАЛО СРПСКО СЕЛО: Због седам коњаника и боја на Косову никако да им крене! (ФОТО)
КОРОНУ СМО УКРОТИЛИ, АЛИ ШТА ЈЕ СА ПРЕХЛАДОМ? Огласила се др Ана Глигић и упутила грађане како да разликују симптоме
КОРОНА БИЛАНС У ПЧИЊСКОМ ОКРУГУ: Још један дан без позитивних на ковид 19
Оно што још он истиче као веома важну чињеницу јесте и то да је најчешћи узрок проблема купање на неуређеним локацијама, али и под дејством алкохола.
Према његовим речима, чим службе за спасавање нема, то место није безбедно за купање, и то је прво правило које треба имати на уму пре него што се упустимо у авантуру.
- Свако кршење правила може довести до настанка ризичних ситуација. Оно што сви треба да знају је да ће у таквим ситуацијама спасиоци свакако интервенисати, али треба да знају да свака спасилачка интервенција представља ризик по живот спасиоца, и својим неодговорним понашањем не стављају на коцку само свој живот, већ и онога ко хоће да им помогне - каже Јовић.
Деца за секунд могу да се удаве
Он истиче да је едукација кључ, однсно, основ спречавања немилих ситуација у води јесте знање пливања, а родитељи морају да воде рачуна о својој деци. У сваком моменту морају да знају где су им деца, да ли су под надзором или не и да их једноставно не пуштају на купалишта која су неуређена.
- Не само деца, заиста нико не би требало да се купа на неуређеним купалиштма, она су неуређена управо због тога што не постоји начин да се уреде, што не постоји инфраструктура, ту постоје бројне подводне опасности које могу да се десе, и преко 95 одсто случајева утапања у Србији догађа се на неуређеним купалиштима - кажа он.
Како објашњава, механизам дављења код деце је другачији, јер деца од 5, 6 година или млађа, немају одбрамбени механизам као одрасли људи.
- Уколико дете падне испод површине, а нема никод поред да га одмах извуче, за трен може бити фатално - упозорио је Јовић.
Половина млађих од 30 година непливачи
Оно што још додатно забрињава је и званична статистика - чак 50 одсто становника Србије млађих од 30 година су непливачи, што је заиста огроман проценат.
- Мислим да би друштво требало системски да уради нешто на томе, да би обука пливања требало да буде ствар опште културе - истакао је Јовић: "Ако сте родитељ, морате да будете свесни да свако купалиште носи своје ризике, и да свака ситуација може увек да се деси, али су шансе мање ако вам је дете добар пливач".
Градски секртетаријат за спорт у сарадњи са Адом Циганлијом и свим спортским центрима сваке године, да сва деца школског и предшколског узраста имају бесплатне обуке пливања. Како каже, то је права ствар за превенцију, да се што мање дешава таквих случајева, јер смо нажалост сведоци да се сваке године, поготово у овом предсезонском периоду, велики број деце утопи, чак и на уређеним купалиштима, али се најчешће дешава на неуређеним, без надзора родитеља или некога ко би могао да им помогне.
У инцидентној ситуацији може да се задеси свако, био пливач или не. Најбоље пливаче рецимо може ухватити грч, али је разлика што добри пливачи често могу да помогну сами себи.
Постепен улзак у воду
И Ненад Стојковић, професионални ронилац и инструктор пливања из Овчар Бање, каже да је основно начело понашања на свим, па и дивљим купалиштима ко се упусти у такав ризик, адекватна припрема за улазак у воду. Никако се не купати под дејством алкохола, каже он, а непливачима се не препоручује да улазе у воду даље од појаса.
Период из преласка лета у пролеће, упозорава Стојковић, је велика опасност за купаче јер се још нису навикли на воду.
- Никако не улазити врућ у воду. Млади знају да на купалиште дођу бициклом или после неке активности, а онда ускоче у воду. А температурна разлика од 10 стпенени довољна је да изазове невоље. Најбоље је најпре неко време провести у хладовини, а потом се лагано поквасити по ногама, рукама, грудима, у пределу око срца, по врату. Затим сачекати пар минута и тек онда ући у воду. То решава 99,9 одсто проблема која могу настати при уласку, - каже Стојковић.
Бове не стоје у води без разлога
Важно је поштовати и бове, оне се остављају по међународним стандардима, на дубину од 1.80 до 2.20 метара, у зависности од конфигурације терена. Како каже Јовић, оне нису ту без разлога, већ да укажу докле је безбедно пливати.
Он истиче да је купање под дејством алкохола је један од највећих фактора ризика. Ако је могуће издвојити старосну категорију, тинејџери су посебно угрожени. Зато што прецењују своје могућности, зато што их повуче друштво, они који знају да пливају повуку и оне који не знају да пливају, а крену јер их је стид да кажу, и онда спасиоци морају да интервенишу.
Није исто у реци, језеру, базену....
Свако купалиште има своју врсту опасности и своју специфичност. Базенски услови су највећи ризик јер је велики број купача на малом простору. Али ту срећом имамо спасиоце. Језера и реке су незгодна због смањене видљивости воде, речна поготово јер је текућа вода, те носи и различите врсте отпада, стварају се и вирови. Морска због велике површине, таласа, и разних створења могу у најмању руку да унесу панику код купача. Најважније је бити одговоран, јер се тако смањује могућност утапања.
- Језера носе своје опасности. На самој површини воде близу обале температура је пријатних 24-25 степени и купача повуче да отплива даље. У неком тренутку пливач се одмори и спусти ноеге, а ту је већ хладнија вода које може да изазове блокаду срца због сужавања крвних судова. Важно је знати да вода 30 пута брже смањује температуру људског тела него ваздух. Дивља купалишта на рекама су прича са посебним ризиком јер свака река има своје ћуди и сушта је супротност од базена. Места где су брзаци и где се дубина нагло мења треба избегавати. Довољно је да деца која су учила пливања на базену уђу у неравноправну борбу са водом и закаче се стење или грање и ето трагедије - каже Ненад Стојковић.