ВОДИТЕ РАЧУНА О КОРОНИ, АЛИ И О ЈЕТРИ! Доктор Ћулафић објашњава како да знате када се морати обратити лекару
Начелник одељења за хепатологију описао симптоме проблема с јетром!
Професор доктор Ђорђе Ћулафић са Клинике за гастроентерологију и хепатологију, начелник одељења за хепатологију, рекао је у Јутарњем програму РТС-а да већина људи и не зна да можда има проблем с јетром, јер су нарочито хронична обољења у том смислу подмукла - не дају симптоме.
ВАКЦИНАЦИЈА МОГУЋА И У ТРЖНИМ ЦЕНТРИМА? Огласио се др Кон и дао своје мишљење о овом предлогу
"ВИШЕ АНТИТЕЛА КОД ТРУДНИЦА КОЈЕ ПРИМЕ ВАКЦИНУ, НЕГО КАД ПРЕЛЕЖЕ" Огласио се др Владимир Вајс са охрабрењем за будуће маме
КОЛИКО ЈЕ ДАЛЕКО ОД СРБИЈЕ? Сој корона вируса који "коси" у Индији, стигао у Европу, овде је откривен
Који су први симптоми који би нас навели да посумњамо да с јетром нешто није у реду?
- Обољење јетре је подмукло, оно не даје изражену симптоматологију. Хронично, то су умор, који припишемо стресу и послу, или нелагодност испод десних ребара... То је недовољно да се обратимо лекару. Помоћи ћемо јој тако што годишње радимо лабораторијске анализе и да будемо умерени у свему. За почетак, то је довољно. Свако одступање у хепатограму захтева да се утврди узрок, увек би требало лечити узрок а не последицу - рекао је он.
Када је у питању корона вирус, проф. др Ћулафић рекао је да корона изазива проблеме и с јетром и изнео статистику која то, за сада, потврђује.
- Како време одмиче све више сазнајемо о ковиду, наравно ту је и вакцинација, и све то заједно даје нам више оптимизма да ћемо се изборити. У почетку се мислило да је оштећење јетре узроковано медикаментима, нарочито антибиотицима, али недавно је у престижном хепатолошком часопису објављено истраживање у којем се јасно наводи да је вирус и у самој јетри. У истој студији се наводи да је 45 одсто пацијената имало блаже оштећење, 21 умерено а 6,4 одсто тешко оштећење јетре са акутним попуштањем - рекао је он.
- У тој трећој групи, 69 је морало да буде интензивно лечено, а морталитет у тој групи износио је 47 одсто. Наравно, ова трећа група је јасно корелисала са лошом плућном функцијом и тешком клиничком сликом. Група са благим и умереним оштећењем, регенерација је код њих ишла брзо као и нормализација стања - рекао је проф. др Ћулафић.
- Да ли ће до пацијента који је имао акутно оштећење, доћи до хроничног, рано је говорити јер клиничко-патолошке студије још увек нису изашле, да бисмо имали конкретне доказе. Објављују се појединачни случајеви код пацијената код којих је прва презентација ковида била акутни хепатитис, а тек тада респираторни симптоми. Не бих знао зашто је тако, многа питања о ковиду још увек су нерешена - рекао је он.