СА НАЈСТАРИЈИХ ПРЕШЛА ЈЕ НА МАЛО МЛАЂЕ: Плућа, бубрези, мозак - последице короне код младих од 18 до 30 година могу бити КОБНЕ
И у Србији број заражених на дневном нивоу расте тако је према последњем пресеку било 227 новооболелих.
Четврти талас короне и све доминантнији делта сој прети, нажалост, да највише удари младе у Србији пошто је свега 17,5 одсто становника од 18 до 30 година вакцинисано. Лекари упозоравају да делта сој и код младих може да нападне плућа, бубреге, мозак, крвне судове...
ОВУ ГРЕШКУ ПРАВЕ СКОРО СВИ ВОЗАЧИ: Скупо ће вас коштати овај потез ако улетите аутомобилом у бару
ЕХ ТИ РОМАНТИЧНИ ПОСЛЕДЊИ ЗРАЦИ, КАКО ИМ ОДОЛЕТИ? 12 залазака сунца у Србији који ће вас оставити без даха (ФОТО)
СВИ СЕ УПУТИЛИ НА МОРЕ - КРКЉАНАЦ НА ИЗЛАЗУ ИЗ СРБИЈЕ: Колико дуго се чека на границама
Четврти талас ковида у Србији тек је почео, али већ је сада јасно да ће највише на мети новог соја бити невакцинисани односно млади који се и највише крећу па су самим тим и најчешће изложени ризику од инфекције. То се показало и на примерима Грчке, Шпаније и Велике Британије где су корона бројке увелико скочиле.
И у Србији број заражених на дневном нивоу расте тако је према последњем пресеку било 227 новооболелих. Епидемиолог Предраг Кон пре неколико дана изнео је алармантну процену да ћемо већ за три недеље бити на 1.000 заражених дневно, а да би четврти талас већ могао врхунац да достигне крајем августа.
Број хоспитализованих знатно мањи због вакцинације
Примера ради, Велика Британија је готово већ достигла максимум претходних таласа пошто сада већ има 55.000 новооболелих дневно док је негативни рецорд од поечтка короне износио око 68.000 заражених. Иначе, Велика Британија има 65 одсто вакцинисаних док је у Србији цепљено тек 38 процената укупне вакцинације.
Ипак, значај вакцинације огледа се у броју хоспитализованих ковид пацијената. Истраживања су показала да је у овом таласу број хоспитализованих случајева у Великој Британији чак 20 пута мањи него током претходних таласа. Слична ситуација је и у Израелу где је, такође, вакцинисано 65 одсто становника.
Нажалост, чињеница да је тек сваки пети млади у Србији вакцинисан упозорава да ће на удару четвртог таласа короне највише бити грађани узраста од 18 до 30 година. Забрињава и податак да би делта сој короне могао да донесе и већи број хоспитализованих случајева међу младима.
Делта сој 70 пута вирулентнији
Директор Дома здравља Палилула Александар Стојановић открива због чега је нови сој короне опаснији.
- Делта сој је чак до 70 пута вирулентнији од претходних сојева што значи да се брже шири поготово међу онима који нису вакцинисани, а то су код нас највише млади. Делта сојем могу да се заразе и вакцинисани, али свакако ће имати само блазе симптоме - објашњава Стојановић.
Како каже, нажалост, током четвртог таласа великог ризика неће бити поштеђени ни млади.
-И лађи људи могу добити озбиљније симптоме, а то значи хоспитализацију, респирато па чак и смрт. Такође, и постковид симптоми су изузетно неизвесни. Може доћи до бржег замарања организма, затим до негативног утицаја на одређене органе и имунитет - наглашава Стојановић.
Нови сој и код младих напада плућа, бубреге, мозак, крвне судове
Начелник Клинике за реанимацију и анестезиологију КБЦ "Драгиша Мишовић" Предраг Стевановић, такође, је затечен мали одзивом младих за вакцинацију.
- Није ми јасно због чега млади су толико незаинтересовани за вакцинацију. Делта сој је можда у почетку мало другачији у односу на претходне сојеве, а то најчешће значи да нема губитка мириса и укуса. Али у каснијим фазама може и код младих да нападне плућа, бубреге, мозак и крвне судове. Вакцинисани могу да добију само блазе симптоме короне и код њих нови сој не може да пређе у другу фазу - подвлачи Стевановић.
Нормално је да вируси мутирају
Пулмолог КБЦ "Драгиша Мишовић" др Оливера Остојић апострофира да сви вируси мутирају.
- Нормално је да се појаве различите варијације у односу на базичну. До сада то су биле благе мутације, без промена клиничке слике и терапије, кажу научници да нема превише значајних мутација. Оне су на 'spajk' протеину одговорном за везивање вируса за наше ћелије. Видећемо како изгледају ти нови сојеви али се за сада није мењала клиничка слика, мутација мења брзину ширења. Кажу да је делта сој, који је код нас тренутно, и 50 пута заразнији - рекла је Остојић.
Један може да зарази још седморо
Колико ће се током четвртог таласа вирус брже ширити најбоље показује поређење измешу првог И последњег соја. Један инфицирани са сојем из Вухана заражавао још двоје док је код делта соја тај број од пет до чак седам, упозорава Оливера Остојић, пулмолог КБЦ "Драгиша Мишовић".
- То значи да се лакше шири за сада, све информације које имамо из света, литературе и искуства, клиничка слика се мало разликује али не у тежини. Не повећава број тешких слика и умрлих, већ се разликује по томе што више млади оболевају. То је нормално јер их је ту највише невакцинисаних, у тој групи. Симптоми су као код нешто јачег грипа, али га разликује то што се у мањем броју случајева развија губитак чула мириса и укуса - закључила је Остојић.