СЕДАМ ЦРВЕНИХ КОРОНА ТАЧКА СРБИЈЕ: Број заражених расте из дана у дана, а ситуација постаје све критичнија
Стручњаци су упозоравали на градски превоз који је од почетка пандемије означен као један од главних места где се ковид преноси, али и на ресторане и кафиће.
Од почетка месеца епидемиолошка ситуација се захухтава, а да се претходно никада није ни у потпуности смирила. Број заражених на дневном нивоу расте, а ситуација у појединим градовима у Србији је све драматичнија. Места у болницама или све мање или их уопште више нема, а ситуација постаје критична у ових шест црвених корона тачака.
ГОДИШЊИЦА КОРОНЕ У НИШУ: У Клиничком центру сећају се првих пацијената, а добро памте и жртве вируса
СИРОМАШНИМА ВЕЋ МЕСЕЦИМА ДЕЛЕ БЕСПЛАТНЕ ОБРОКЕ! Велико браво за ове хумане пекаре из Чачка (ФОТО)
НАРЕДНЕ НЕДЕЉЕ БОРИЋЕ СЕ ЗИМА И ПРОЛЕЋЕ: Од јутарњих мразева и снега до новог пораста температуре
Прво место неславне листе корона жаришта и даље припада Београду, а следе га Ниш и Нови Сад. Овај податак не изненађује много с обзиром да је реч о три највећа града у Србији где је концентрација људи већа и самим тим пренос вируса је олакшан.
Међутим, нека мања места у Србији се издвајају по броју заражених, што у односу на број становника и здравствене капацитете тих места потенцијално представља већу опасност.
1. Београд
Престоница је од почетка пандемије на првом месту листе највећих жаришта. За годину дана епидемије практично се на прсте могу пребројати дани када Београд није имао највише заражених у Србији на дневном нивоу.
Стручњаци су упозоравали на градски превоз који је од почетка пандемије означен као један од главних места где се ковид преноси, али и на ресторане и кафиће.
Управо ноћни живот по коме је Београд познат, један је од главних извора проблема. Током последњих недеља сведочили смо великом броју разбијених корона журки којима је присуствовало чак и по неколико стотина људи. Током новогодишњих и божићних празника у престоници је владао тренд тајних ковид журки које су људи организовали у "становима на дан", викендицама, а поједини су чак и изнајмљивали своје гараже или хангаре за журке.
Све то је довело до тога да бројке у Београду дивљају и од почетка месеца су стално изнад 1.000 новозаражених, а места у болницама је све мање. Пример је КБЦ "Драгиша Мишовић" где је данас, према речима заменика директора Предрага Савића, остало само три слободна кревета.
- Од 172 пацијента, 11 је деце, а осам трудница. Нажалост, јуче у току 24 сата било је 19 пријема. Остали смо са три слободна места - рекао је Савић.
Од почетка месеца бројке кретале су се овако:
- понедељак - 1.060 новозаражених за 24 х
- уторак - 1.214 новозаражених за 24 х
- среда - 1.265 новозаражених за 24 х
- четвртак - 1.218 новозаражених за 24 х
- петак - 1.302 новозаражених за 24 х
2. Нови Сад
Према подацима Института за јавно здравље Војводине у покрајини је 1. марта било регистровано 408 нових случајева заражених корона вирусом и највећи број је регистрован у Новом Саду - 204, а већ данас је регистровано 736 нових случајева међу којима опет предњачи Нови Сад са 228.
Како се сазнаје, у Клиничком центру Војводине тренутно се лечи 155 пацијената оболелих од ковида од којих је 10 на респираторима. У Институту за плућне болести у Сремској Каменици на лечењу је 51 особа оболела од короне, од којих је четворо на механичкој вентилацији.
Надлежни Дома здравља "Нови Сад" кажу да је приметно повећан број грађана који се јављају у ковид амбуланту у новосадском Новом насељу.
Такође, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић рекао је за РТС да ће град Нови Сад за неколико дана предложити потенцијалне локације за нову ковид болницу у том граду, која ће бити капацитета између 400 и 500 кревета.
Од почетка месеца бројке кретале су се овако:
- понедељак - 265 новозаражених за 24 х
- уторак - 374 новозаражених за 24 х
- среда - 221 новозаражених за 24 х
- четвртак - 188 новозаражених за 24 х
- петак - 187 новозаражених за 24 х
3. Ниш
Ни на југу ситуација није много боља. Напротив. Град који је у првом таласу био једно од главних жаришта сада је поново на истој листи. Чак, према речима проф. др Радмила Јанковића, директора Клинике за анестезију и интензивну терапију и координатора Ковид болница на југу Србије, овог пута ситуација је још гора.
- Ситуација је, нажалост, јако лоша. Ниш бележи највећи број заражених од почетка епидемије. У Новом Клиничком центру хоспитализовано је 118 пацијената, 30 је у интензивној нези и имамо пуну Инфективну клинику. То значи да је више од 200 пацијената хоспитализовано, и то је страшно зато што је 70 одсто из Ниша, што никада до сада није било. Толико има првих прегледа да је алармантно, мораћемо да ослободмо још капацитета - рекао је Јанковић.
Он каже да је након Сретења број оболелих почео нагло да расте.
- Видело се бројеви стагнирају читав јануар на неком високом нивоу и онда је кренуло све да расте после Сретења, све је букнуло. Првенствено је наше понашање довело до овога. Мислим на комплетно понашање, не само на ове који иду по кафанама и кафићима, него на све који не поштују дисциплину, епидемиолошке мере и који својим понашањем преносе поруку другима да се не придржавају тога - каже др Јанковић.
По његовим речима, тренутно нема великог броја оболелих лекара и медицинског особља јер је доста њих прележало корону или је вакцинисано са две дозе вакцине. Али, проблем је то што су лекари исцрпљени.
Од почетка месеца бројке кретале су се овако:
- понедељак - 185 новозаражених за 24 х
- уторак - 229 новозаражених за 24 х
- среда - 267 новозаражених за 24 х
- четвртак - 292 новозаражених за 24 х
- петак - 243 новозаражених за 24 х
4. Врање
Још јужније - још тужније, бар када је епидемиолошка слика у питању.
Слађан Станковић, епидемиолог у Здравственом центру Врања, описао је ситуацију у том граду као ванредну и изузетно тешку, а бројке које данима стижу најбоље то и илуструју.
Од почетка месеца бројке кретале су се овако:
- понедељак - 104 новозаражених за 24 х
- уторак - 86 новозаражених за 24 х
- среда - 76 новозаражених за 24 х
- четвртак - 101 новозаражених за 24 х
- петак - 93 новозаражених за 24 х
5. Параћин
У новембру у Параћину проглашена је ванредна ситуација због драматичне епидемиолошке ситуације. Иако бројеви заражених сада у овој општини делују "мало", када се упореди са Београдом и бројем становника јасно је да се и сада ради о озбиљној ситуацији.
Наиме, Параћин има око 25.000 грађана и из тог угла гледано, мањи је од Београда око 68 пута. Зато ако се узме среда, када је овај град имао 75 заражених, то би било као да у Београду има 5.100 заражених!
Од почетка месеца бројке кретале су се овако:
- понедељак - 47 новозаражених за 24 х
- уторак - 51 новозаражених за 24 х
- среда - 75 новозаражених за 24 х
- четвртак - 48 новозаражених за 24 х
- петак - 59 новозаражених за 24 х
6. Ћуприја
Пре годину дана Ћуприја се "истицала" по великом броју заражених медицинских радника - чак 18! Поново, то можда звучи мало, али у поређењу са престоницом и главним жариштем то ипак није тако.
Ћуприја је са око 20.000 становника око 85 пута мнаја од престонице. Ако узмемо за пример среду када је у овом месту било 59 заражених, то би било као да је у Београду за дан било 5.015 заражених!
Од почетка месеца бројке кретале су се овако:
- понедељак - мање од 40 новозаражених за 24 х
- уторак - мање од 40 новозаражених за 24 х
- среда - 59 новозаражених за 24 х
- четвртак - 44 новозаражених за 24 х
- петак - 41 новозаражених за 24 х
7. Краљево
Према последњем извештају Завода за јавно здравље, сваки трећи тестирани у Краљеву је био позитиван на корона вирус. А већ пет дана уназад, број заражених је дневно преко 100 особа, што Краљево сврстава међу водеће градове у Србији по броју инфицираних.
Међутим, за разлику од претходног таласа када су гужве биле целодневне, сада их има само у јутарњим сатима. То практично значи, гледајући дневне извештаје о броју заражених, да је нови талас тек на почетку.
Како се сазнаје, због повећаног броја оболелих од Ковида 19, ново ковид одељење у Општој болници "Студеница" је већ припремљено. Наиме, одељење пулмологије је већ премештено у приземље Интернистичке болнице, где су иначе хоспитализовани оболели од Ковида 19. Тако да се добио простор за нове пацијенте.
- У овом тренутку је смештено 59 оболелих пацијената. На интензивној нези је 10 пацијената, од којих је шесторо интубираних. Током протекла 24 часа примљено је 14, отпуштено 12, а 1 пацијент је преминуо - кажу из болнице у Краљеву.
Од почетка месеца бројке кретале су се овако:
- понедељак - 113 новозаражених за 24 х
- уторак - 128 новозаражених за 24 х
- среда - 102 новозаражених за 24 х
- четвртак - 120 новозаражених за 24 х
- петак - 132 новозаражених за 24 х