СРБИЈА СВЕ БЛИЖА КОЛЕКТИВНОМ ИМУНИТЕТУ! Борба против короне у пуном јеку - један број КЉУЧАН за повратак у нормалност
Колико је израелски сценарио далеко од наше реалности који су преводу значи пуне ресторане, концерте, слободно кретање, отворене плаже, људе без маски...
Србија је по броју вакцинисаних и спровођењу масовне вакцинације међу успешнијим земљама, али битка са короном још није добијена и са сигурношћу се не зна када би то могло да се догоди.
ПАНДЕМИЈА СЕ СТИШАВА ШИРОМ СРБИЈЕ: Број новозаражених у градовима опада, Београд и даље на врху листе
ОГЛАСИЛИ СЕ СА АЕРОДРОМА "НИКОЛА ТЕСЛА" Ово су последње информације након принудног слетања авиона из Белгије
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 326 новооболелих, преминуло 12 лица: Познато ко ће у Србији примити ТРЕЋУ ДОЗУ кинеске вакцине
Међутим, оно што би донело колико-толико олакшање јесте постизање колективног имунитета по угледу, рецимо, на Израел, где се бар када је реч о корони живи малтене као и пре пандемије.
Да ли ће то бити јун или јул, или када се вакицнише или ревакцинише још милион, два, три...? Колико је израелски сценарио далеко од наше реалности који су преводу значи пуне ресторане, концерте, слободно кретање, отворене плаже, људе без маски...
Иако корона бројке које бележи Србија данима уназад охрабрују, као и број вакцинисаних грађана, Кризни штаб је још увек опрезан кад је у питању потпуно отварање земље и укидање ограничења овог лета, бар док се не испуне неки предуслови. Један је управо колективни имунитет.
Међутим, нико није потпуно сигуран који је то проценат вакцинисаних који би учинио да број нових случајева буде тек спорадичан, а оцене су разноразне: од фантастичних 90 одсто ревакцинисаних, па до много достижнијих 60 или само 50 одсто ревакцинисаних грађана Србије.
Први праг
Пре да смо ближи тој доњој граници, јер је тренутно у Србији ревакцинисано 34 одсто, због чега се сутручњаци слажу у томе да се вакцинација мора наставити.
- Све је мање новозаражених и процес имунизације у Србији показују да смо све ближе колективном имунитету, али је потребно је да се потпуно вакцинише још милион људи да бисмо остварили први праг колективног имунитета - каже др Марија Гњатовић, научна сарадница ИНЕП-а.
Она је навела и да имунизација у Србији иде врло добро и да ће се, уколико се оваквим темпом настави, колективни имунитет брзо створити.
- Нормално је да на вакцинацију не одговоре сви, али када вакцинишете читаву популацију, чак и да 30 одсто не одговори ви сте и даље колективно заштићени - поручује она.
Дан Д је 10. јула?
Осим лекара, пројекцијама се баве и математичари, па тако професор информационих технологија Петар Кочовић каже да, када је реч о вакцинацији у Србији, "држимо темпо" и да ћемо око 10. јула достићи израелски критеријум.
Ипак, наводи он, у појединим општинама у Србији постоје одређени проблеми. Како пример наводи неколико општина у којима је свега до 10 одсто становника вакцинисано.
Још једна од ствари о којима се расправља када је реч о колективном имунитету јесте топло време које (не)утиче на корона вирус. Искуство од прошле године, али и из земаља Јужне хемисфере, распршило је наду да ће га долазак уништити вирус. Ипак, мада лето није искоренило корону, утицај сунчевих зрака и топлијег времена не сме се занемарити.
То каже и Проф. др Југослав Николић, директор РХМЗ, који објашњава да УВ зрачење и повремени краткотрајни импулси X зрака из спектра Сунчевог зрачења, у повећаним вредностма, представљају фактор ризика за здравље људи, али и микроорганизм (вируса). По њему, ова зрачења "дезинфикују" атмосферу и експониране активне површине, што представља њихов позитиван утицај.
Професор Кочовић се надовезао на ову изјаву професора Николића и рекао да сматра да ће сунце помоћи северној хемисфери да се вирус "почисти" и позвао се на пример свињског грипа и шпанске грознице.
- Свињски грип и шпанска грозница појавили су се када је сунчева активност била мања, а како се она појачавала, то је утицало на смањење бројева - рекао је др Кочовић.
Додао је да сунчева активност тренутно расте и да ће се још појачавати током лета, те ће имати позитиван утицај на епидемију.
Акцента пребачен на младе
У Србији је до сада дато преко четири милиона вакцина (прва и друга доза) међутим, како Србија има 6,9 милиона становника, обухват још није на потребном нивоу. Овдашње власти, као и Кризни штаб, свесни су свега овога па је, акценат на вакцинацији посебно младих, као групације која раније није била приоритетна и која се, због навика и стилова живота, сматра озбиљним преносиоцем вируса.
Министар Златибор Лончар је изјавио да се види значајан напредак и да смањио број прегледа у ковид амбулантама за чак четири пута од пре пар недеља. Ипак, он апелује на наставак вакцинације, а кључна група за њега су управо млади.
- То је тренутна ситуација, и она може само да настави да иде у том правцу и да буде боља ако се будемо вакцинисали, а посебно млади који се највише крећу. То је једини услов да се вратимо нормалним токовима живота - каже он.
Закључак се јасно намеће. Уколико желимо да живимо као у Израелу, број оних који су стекли антитела на ковид 19, било природним путем, било преко вакцине, мора прећи 50 одсто, а сваки проценат преко тог прага значи мању шансу да нам евентуални долазак нових сојева поремети планове о мирном лету.