ЧАС ГОРЕ, ЧАС ДОЛЕ, КАКО ЋЕМО СЕ НАВИЋИ: Лекар саветује како да што лакше прегурате промене времена
Др Сандра Милосављевић, специјалиста опште медицине дала је неколико савета како проћи кроз промене времена са што мање здравствених тегоба.
Поново се суочавамо с великим осцилацијама у времену - ред кише и ветра, ред сунца, јутра хладна, дани готово летњи, а увече вам дође да укључите грејање.
"ДОКТОРЕ, ГДЕ ЋУ САД?" Предраг Савић из КБЦ "Драгиша Мишовић" о ситуацији у ковид болницама и пацијентима - ситуација АЛАРМАНТНА
ПРВИ ОКТОБАР И ПРВЕ ПРОМЕНЕ: Шта нас све чека до краја године - за ТРИ месеца пролазимо кроз СЕДАМ кључних ствари
ДОБРО ПОГЛЕДАЈТЕ СВОЈУ ЛИЧНУ КАРТУ: Ту је скривена скулптура са зграде Владе Србије, а њена историја крије ТАЈНУ
Др Сандра Милосављевић, специјалиста опште медицине дала је неколико савета како проћи кроз промене времена са што мање здравствених тегоба.
Најугроженији су хронични пацијенти.
- Посебно треба да се пазе они с кардиоваскуларним проблемима и астматичари, као и психијатријски пацијенти. Обавезно да узимају своју терапију, све преписане лекове и да редовно проверавају притисак. Често се јављају у овим периодима, гуше се, скаче им притисак, пада им притисак, раздражљиви су... Дешава им се све оно чему су иначе склони - објашњава др Милосављевић.
Према њеним речима, теже се подносе нагли скокови температуре, него захлађење, а утичу и на оне који немају хроничних болести.
- Јако је тешка та промена времена, долази до осцилација притиска, јавља се главобоља и болови у костима, ствара нам умор, поспаност, раздражљивост. Савет је што више течности и витамина које иначе сад сви пијемо, Ц и Д. Они су нам најпотребнији у овом периоду - истиче др Милосављевић.
Што се исхране тиче, важи стандардна препорука: што више поврћа и воћа.
- На пијацама има зелениша, ту су и броколи, карфиол, цвекла, прокељ, тиква... Има и воћа - лимун, поморанџа, јабука. Не мораш да поједеш килограм јабука, довољне су две воћке у току дана или две шаке бобичастог воћа да се побољша имунитет - истиче наша саговорница и подвлачи да - не треба заборавити на кретање.
- Кад се човек креће, то му нормализује и притисак и психу. Генерално је савет људима да позитивно размишљају, да не дозволе да их време онемогући да буду срећни, да не гледају превише биометеоролошке прогнозе и спремају се за главобоље, него да изађу напоље и крећу се - закључује др Милосављевић.