ЛАСА ГРОЗНИЦА ПРЕТИ И СРБИЈИ? Смртоносну болест преносе пацови, а већ је однела један живот у Великој Британији
Ласа вирус преносе пацови, ради се о ендемској болести, веома реткој која може да буде смртоносна
Ласа грозница откивена још 1969. године, прошле недеље је опет однела један живот у Великој Британији, у породици у којој је заражено неколико чланова. То је повод да се о њој поново пише и прича, самим тим, њоме се баве светски медији, а поставља се питање и може ли она да стигне до Србије. У разговору са лекарима, сазнали смо да ово што се десило у Великој Британији није ништа ново, да се код њих малтене сваке године открије по неколико случаја, и да се они дешавају породично.
Станови на поклон младим истраживачима И ТО НИЈЕ СВЕ
ЗАВРШЕН РАЗГОВОР МАКРОНА И БАЈДЕНА: Сат времена се договарали како да наступе према Путину
НЕМА ПАРА, АЛИ ИМА ДЕВОЈКУ - ЛОПОВ О КОЈЕМ ПРИЧА ЦЕО СВЕТ: Правио се да разгледа цвеће, а онда је појурио на улицу (ВИДЕО)
- Ласа грозница и болести попут ње се у појединим земљама одржавају, па са животиња прелазе на људе. Ово што се десило у Великој Британији потиче из Африке, један члан се заразио тамо, и највероватније својим секретима и контактом заразио друге. Нема бојазни да би она могла да дође до нас, а ни да се прошири код њих, јер није исти начин преношења ласа вируса као сада корона вируса - кажу лекари.
Извор ласа грознице, која спада у зоонозе, су углавном пацови, Мастомис, објашњавају нам лекари. Они загаде храну, којом се зарази човек, због чега је јако битно када се путује у Африку да се, како истичу, користи само флаширана вода, и кувана храна. Најбоље је придржавати се хотелске услуге.
Болест је на срећу, веома ретка, али акутна. Убраја се у хеморагијске грознице, и ако нападне бубреге, јетру и слезину код човека, може да дође до смртног исхода, који се, опет, на срећу, јавља код 1 процента оболелих.
Пацови који је преносе су настањени у Африци, пре свега западној, па се болест најчешће и јавља у Нигерији, одакле је и потекла, Сијери Леоне, Либерији и Гвинеји.
Симптоми ове грознице обично се јављају у року од до 21 дана од инфекције. Код 80 особа се симптоми се уопште не јављају, неки могу осећати само малаксалост, главобољу и благу температура, а преосталих 20 одсто могу имати отежано дисање, кашаљ, повраћање, дијареја праћену крвљу, отечено лице, бол у грудима, бол у леђима, болан стомак, губитак слуха, хепатитис, енцефалитис, менингитис...
Британска Агенција за здравствену безбедност, да подсетимо, објавила је да је једна особа преминула, а још две из њене породице су оболеле од ове грознице.
Објављено је да се претпоставља да су се заразили на путовању у западну Африку.
- Контактирамо особе које су имале близак контакт са њима, како бисмо им пружили адекватну помоћ и савет. Ризик од ширења вируса и даље је веома низак - саопштено је из Агенције.
Овај вирус је, иначе, најсличнији еболи.
Болест је откривена 1969. године, а име је добила по граду Ласа у Нигерији где су откривени први случајеви. Тада су се разболеле две медицинске сестре.