НОВИ МЕДИЦИНСКИ УДАР НА КОРОНУ: Две групе лекова драстично умањују шансу од смртног исхода
Лекови за снижавање холестерола и хипертензије повећавају шансу за преживљавање короне
Лекови за снижавање нивоа холестерола могу повећати шансу за преживљавање код заразе ковидом-19 и смањити ризик од развоја тежег облика те болести, показују резултати новог истраживања.
Бока Которска нуди само најбоље: Хотел ДЕЛФИН БИЈЕЛА 4* од 309€ за 7 полупансиона
ИЗРАЕЛСКИ ЛЕКАР ИМА ДВА САВЕТА ЗА СРБИЈУ: Како се изборити са новим сојевима короне и шта наша земља може да учини
СЕВНУЛА ЈЕ МУЊА, ОДМАХ ПОЧНИТЕ ДА БРОЈИТЕ! Једноставан начин како да сазнате колико је ГРМЉАВИНА далеко од вас
Анализа више од 10.000 људи примљених у 140 болница у САД-у открила је да су статини, лекови који снижавају холестерол, те лекови за крвни притисак, смањили смртност од коронавируса за 40 посто међу онима који су их узимали пре хоспитализације.
Смањени ризик од смрти био је већи код оних који су узимали само статине (46 посто) него код пацијената који су користили искључиво лекове за повишени крвни притисак (27 посто).
Сличан однос резултата је и по питању напредовања болести; особе које су се лечиле статинима имале су 25 посто мањи ризик од развоја тежег облика, док је код оних који су пили лекове за притисак тај ризик износио 11 посто.
Предности су остале забележене чак и након што су научници узели у обзир конзумацију других лекова, здравствене услове и друге податке о пацијентима, укључиво и њихово здравствено осигурање.
Добробит лекова је у томе што они могу ублажити упале у телу које често узрокују тешке исходе заражених коронавирусом, тврде истраживачи.
Студија је објављена у петак у часопису ПЛОС ОНЕ.
- На почетку пандемије, занимало нас је хоће ли лекови за лечење болести кардиоваскуларног системаа негативно утицати на инфекције узроковане ковидом-19 - казала је ауторка истраживања Лори Денијелс.
- Открили смо да не само да су статини и лекови за лечење хипертензије сигурни, већ да они могу заштитити оболеле од коронавируса, посебно оне који пате од хипертензије и кардиоваскуларних болести - додала је Денијелс, професорка на Калифорнијском универзитету.