ТРОВАЊЕ ХРАНОМ КАРАКТЕРИСТИЧНО ЗА ЛЕТО, АЛИ МОЖЕ БИТИ И СИМПТОМ КОРОНЕ! Ако имате ове тегобе одмах се јавите доктору
Како је рекла докторка Ивана Стефановић из Хитне помоћи, последњих месеци грађани се телефоном често јављају за савете због пролива и повраћања
Сваког лета, са порастом температура, веома су честе стомачне тегобе праћене повраћањем или дијарејом.
"ПОСАДА ЈЕ ИЗЛОЖЕНА ВЕЛИКИМ НАПОРИМА" Пилот Александар и његова екипа коначно локализовали пламен на Мокрој Гори (ФОТО)
ПРОГЛАШЕНА ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА НА МОКРОЈ ГОРИ: Због јаког ветра пожар се шири муњевитом брзином
Велика ПРЕПИРКА СРПСКИХ ТУРИСТА због МЕСТА НА ПЛАЖИ: "Најбоље све нас без мале деце послати на пусто острво"
Како је рекла докторка Ивана Стефановић из Хитне помоћи, последњих месеци грађани се телефоном често јављају за савете због пролива и повраћања.
- То прати летње месеце. Летња тровања, летње дијареје, јесу карактеристични за лето, али могу бити и симптоми ковид инфекције. Ако немате температуру, идите код изабраног лекара, а ако имате, онда у ковид амбуланту - рекла је докторка Стефановић.
Доктор Иван Ђурић, специјалиста опште медицине, каже да је очекивано да се у ово доба године чешће јављају стомачне тегобе јер се храна брже квари, али да тај број није драстично повећан у амбулантама опште медицине.
- Код пацијената се понекад јавља повишена температура, због чега се они јављају у ковид амбуланте - каже др Ђурић, наводећи да нема увид у то да ли има стомачног вируса за који би се ових дана рекло да хара, као и да ниједна старосна група није посебно погођена.
Како је рекао, пробиотици се не узимају превентивно него тек кад нас снађе мука, а најбоља превентива је хигијена воћа и поврћа, као и да се храна не оставља да стоји на топлом.
- Људи не оперу парадајз или шљиву, поједу то, па их заболи стомак. Није препоручљиво ни да се кува за више дана или да храна дуго стоји напољу, да се не поквари. Пробиотицима се нећемо кљукати унапред, још нам само то фали, да гутамо таблете - каже доктор Ђурић.
Код деце, како смо сазнали од докторке Љиљане Кољаје, педијатра из Земуна, међу малим пацијентима нема драстично већег броја обољевања, како од ентеровируса, тако ни од бактеријских цревних инфекција.
- Стомачне тегобе се јављају углавном код деце која се враћају с летовања - каже докторка Кољаја.
Како бисмо своје најмлађе чланове породице заштитили од стомачних тегоба, по њеном савету, треба да се постарамо да воће које деца једу буде добро опрано, али и да пазимо где једемо.
- Сви ми волимо да свратимо на роштиљ, али треба пазити где се конзумира, јер се не придржавају сви угоститељи хигијенских мера - каже докторка.
Иако ретко који родитељ има срца да детету на летовању ускрати сладолед, не би било згорег да сладолед, као и млечне производе, деца у исхрани избегавају када су овако велике врућине. Млечни производи, наиме, могу да изазову појаву праскавих столица код деце.
Како је докторка Кољаја објаснила, ако деци дајемо пробиотик превентивно, он неће превише помоћи. Важно је да деци дајемо бактериолошки исправну воду како бисмо смањили могућност да дете почне да повраћа или добије дијареју.
- Претпрошле недеље је у вртићима било повраћања са проливом, а и без, али је све то било краткотрајно, и међу мојим пацијентима није било хоспитализација - каже докторка.
Уколико се дете, ипак, пожали на стомачне тегобе, треба повести рачуна да пије довољно течности, а, како докторка наглашава, није потребно уводити никакву посебну дијету.
- Исхрана треба да буде према жељи детета, нису потребне никакве неслане дијете и слично, јер ако дете има слаб апетит, тек онда ништа неће јести - рекла је докторка Кољаја.
Да дете не би дехидрирало, ваља му дати орални рехидрациони раствор који је згодно помешати са напитком који дете воли да пије - на пример, соком од јабуке или компотом.
- Ти раствори су често оплемењени неким укусом који деца не прихватају, па их можемо комбиновати са неким напитком који дете воли да пије - закључује педијатар.