МИЛИЦА И СТЕФАН УШТЕДЕ ЦЕЛУ ЈЕДНУ ПЛАТУ МЕСЕЧНО: Међутим ова прича крије зачкољицу!
За две године колико су у овој земљи, кажу, нису се покајали, јер се сваким даном све више исплати живети у добро организованој земљи као што је Шведска.
- То како смо ми дошли у Шведску није наисправнији начин, али је ако сагледамо све околности једини могућ за људе који немају папире Европске уније. Из ове перспективе како сада живимо, ми се нисмо покајали, али било је тешких дана - овако за домаћи сајт почињу причу Милица (30) и Стефан (38) Петровић, само један од многобројних парова који су своју срећу потражили у Шведској и то у малом граду Хелсингборгу.
Како ово двоје младих људи причају, поступак којим на најлегалнији начин можете доћи до радне дозволе је компликован да се чини као немогућа мисија.
- Да би добио посао у Шведској мора да прође неколико кругова. Прво од момента објављивања огласа две недеље тај оглас важи за Швеђане. Ако се у том периоду не јави нико подобан за радно место, онда се две до три недеље оглас шири на грађане Европске уније, који су следећи у низу приоритетних за добијање посла. Тек уколико нема никог ни са тог подручја, на ред ступамо ми и пријављивање у Заводу за миграције - објашњава Милица и додаје да је вероватноћа да на тај начин добије посао готово равна нули.
Милица је мастер економије, која је радила као шеф у једном ресторану, а Стефан као комерцијалиста у другом. Плате које су примали упркос звучности ових позиција нису биле ни прибижне онима за које су мислили да у удаљеној земљи на северу Европе могу добити.
Њих двоје су јако желели да оду баш у Шведску, па су покушали да нађу алтернативне начине. На срећу, имали су пријатеља који је желео да им помогне.
- Прво је нашао послодавца који би желео да ме запосли, али пошто протоколи морају да се испоштују, ја сам аплицирала редовним путем, а послодавац у једном салону лепоте је тај који је смислио невероватни склоп мојих особина због којих сам баш ја та која заслужујем посао код њега, како не би неког другог морао да запосли - каже Милица и објашњава како је свесна да је у питању не баш регуларан пут, али је у оваквим околностима једини могућ.
"БЕОГРАД ЈЕ БАЛКАНСКИ ЊУЈОРК" Италијанска новинарка ФАСЦИНИРАНА српском престоницом, а ево и ЗАШТО
Милица и Стефан су се спаковали и колима се запутили у непознато. Тамо их је дочекао пријатељ, стан и много питања, од којих је најважније оно да ли је све ово било вредно.
Плата од 1.500 до 2.000 евра
То је, како наводе, првенствено због режија. Минималац на југу је 1.350 евра, али плате су већином од 1.500 до 2.000 у зависности од тога чиме се бавите, а једна плата је довољна за живот двоје људи, па плата оног другог може да се уштеди.
- Кирија заједно са струјом и осигурањем износи од 650 до 900 евра, а на северу то може да кошта и дупло више, тако да већа зарада на северу не мора да значи и већу уштеду - објашњава Стефан.
Пензија око 1.300 евра
Петровићи кажу и да је пензија Швеђанима мала без обзира на то колико си и на којој позицији радио - обично не прелази 1.300 евра. Зато, како објашњавају, веики број људи када оде у пензију одлази у један граду Шпанији, који се у народу зове "мала Шведска", тамо проводе пензионерске дане, јер је клима блажа, стандард нижи, па им је пензија у том износу довољна да уживају.
- Оно што су нама Швеђани и генерално Западна Европа, то је њима Америка. Велика већина људи жели да живи у Америци, а ако нису у прилици онда се на све начине труде да живе "амерички сан" у Шведској - наводи Милица и објашњава да се понашају, облаче и говоре попут правих Амриканаца.
Прошле године Србију посетило више од милион туриста, а ево где су најчешће ишли
За две године колико су у овој земљи, кажу, нису се покајали, јер се сваким даном све више исплати живети у добро организованој земљи као што је Шведска.
- Било је тешких дана када смо мислили да одустанемо, али ево нас, гурамо и Шведска то награђује - закључују Петровићи.