ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ У ОСНОВНИМ ШКОЛАМА: Нове обавезе за родитеље и разредне старешине, а ево и шта чека ученике
Вести за родитеље основаца
Оцењивање владања, поступање у случају одсуствовања са наставе, број писмених провера у једној недељи, поступање школе у случају да половина родитеља изнесе примедбу на рад наставника или стручног сарадника, само су неке од новина које стоје у новом Правилнику о оцењивању у основним школама који је министарка просвете Славица Ђукић Дејановић потписала прошле недеље.
МРТВИ РОЂАЦИ СЕ ЈАВИЛИ С ОНОГ СВЕТА Новосађанку хоће да преваре за наследство у Босни, адвокати не могу да се НАЧУДЕ ситуацији
ПОСЛЕДЊИ ДАН ПРОДУЖЕНОГ ВИКЕНДА ПОКВАРИЋЕ КИША: РХМЗ објавио прогнозу за Сретење, чека нас прави РОЛЕРКОСТЕР
"НЕ ОПУШТАЈТЕ СЕ, ОЧЕКУЈЕ СЕ ЈАЧИ ЗЕМЉОТРЕС" Овај део Србије би могао бити на удару
Како истичу надлежни, “нови правилници су део активности којима се јача васпитна улога школа и образовни систем за превенцију и одговор на насиље”.
- Сва предложена упутства уз потпуну аутономију школа да сва упутства анализирају, и у зависности од старости ученика и типа школа процене и примене, оцењујем да су добра, јер унапређење васпитно-образовних процеса у школи ипак изискује измене и новине за које смо консултујући стручњаке закључили да се односе и на донете овим правилником - рекла је Славица Ђукић Дејановић, министарка просвете.
Она сматра да се уз имплементацију правилника које је донело Министарство просвете из области образовања, повећава и безбедност у школама, што је, како каже, кључно.
- Имамо нове правилнике којима се подиже улога школе на један виши ниво. Суштина је да се њима јача улога школе, и значај који они имају у превенцији насиља. Циљ свих ових предложених мера је да наставници, родитељи и деца знају да су резултати образовања важни, али да је безбедност деце у школама најбитнија од свега - истакла је Ђукић Дејановић.
Правило 1: Родитељи покрећу контролу наставника
Како стоји у новом правилнику, у случају да родитељи више од половине ученика из истог одељења сматрају да одређени наставник наставу и друге облике образовно-васпитног рада, вредновање, праћење, проверавање и оцењивање ученика не спроводи у складу са законом и овим правилником, имају право да се тим поводом школи обрате дописом, а онда школа поступа по тачно одређеној процедури.
Одељењски старешина обавештава наставника на којег се примедбе односе, надлежно стручно веће и директора. Стручно веће врши увид у допис родитеља, прибавља изјашњење наставника на чији рад је уложена примедба и испитује наводе, те даје мишљење које доставља директору. Ако је примедба основана, директор, стручни сарадник и секретар израђују план појачаног инструктивно-педагошког увида у рад наставника.
- Уколико подносилац није задовољан одлуком директора, може да се обрати надлежној школској управи, у року од седам радних дана од добијања одлуке, ради предузимања активности из надлежности школске управе - објашњава Милан Пашић, помоћник министарке просвете.
Правило 2: Ученицима и по три провере недељно
Годинама уназад се на почетку сваке године организују иницијални тестови како би наставници стекли увид у то колико је и какво знање ученика стечено у претходној школској години. Ти тестови нису били за оцену (осим ако се ученик изузетно покаже), али наставници нису имали обавезу ни да их најаве. Нови правилник то мења.
- Иницијално процењивање најављује се три радна дана пре планираног одржавања и не убраја се у планирани број писмених провера. Резултат се уписује у педагошку документацију, не оцењује се, служи за планирање рада наставника и даље праћење напредовања ученика. Наставник пружа правовремену индивидуалну повратну информацију о резултату иницијалног процењивања ученику и родитељу - објашњава Пашић.
Када је реч о редовним писаним проверама, ту је такође дошло до врло важне промене која се, вероватно, неће допасти ученицима. До сада је сваки ученик могао да има највише две провере у току једне недеље, а једну проверу у дану.
Нови правилник предвиђа да распоредом може да се планира највише једна писмена провера у дану (као и до сада), али “поред једног писменог задатка који је прописан програмом наставе, могу да се планирају још две писмене провере у наставној недељи”. Дакле, један тест више недељно.
Правило 3: Разредни четири пута “скенира” ђаке
Као што је раније најављено, нове обавезе имаће разредне старешине.
- Одељенски старешина је обавезан да благовремено, а најмање четири пута у току школске године, на примерен начин обавештава родитеље о постигнућима ученика, напредовању, мотивацији за учење и напредовање, владању и другим питањима од значаја за образовање и васпитање - истиче Пашић.
Даље, ако родитељ не долази на родитељске и индивидуалне састанке, одељенски старешина је дужан да га благовремено, у писменој форми обавести о успеху и оценама, евентуалним тешкоћама и изостанцима ученика и последицама изостајања ученика и позове га на индивидуални разговор.
- Ако се родитељ у року од 15 дана од дана добијања позива не одазове на позив, школа ће о томе обавестити надлежни центар за социјални рад и затражити његово поступање - стоји у новом Правилнику.
Правило 4: Шест ставки за оцену из владања
Према речима министарке Ђукић Дејановић, приликом закључивања оцене из владања, која ће од другог разреда бити бројчана и улазиће у општи просек, одељењско веће узимаће у обзир:
- ангажовање ученика у vannastavnim активностима
- ангажовање ученика у планирању и реализацији превентивних активности
- његово понашање према другим ученицима и запосленима
- извршавање школских обавеза
- изостанке
- изречене васпитне и васпитно-дисциплинске мере
Министарка је додала да је објављен и Правилник о обављању друштвено-корисног, односно хуманитарног рада.
- Сврха је развијање емпатије, солидарности и сарадње и активизма. Друштвено-корисне активности у школама нису више само алат појачаног васпитног рада, као што је то био случај до сада, него су саставни део превентивног плана заштите од насиља који се планира годишњим планом и остварује се ради укључивања свих ученика - рекла је министарка просвете Ђукић Дејановић.
Протокол за кризне ситуације
Министарка Ђукић Дејановић је најавила да ће наредних дана бити објављене процедуре поступања установа образовања и васпитања у кризним догађајима, које ће бити део Правилника о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање.
Поред тога, припремљен је и приручник “Поступање установа образовања и васпитања у кризним догађајима” и обуке у циљу оснаживања запослених за благовремено реаговање у кризним ситуацијама.
Посебан план за одсутне ученике
У циљу уједначавања праксе и поступања, уређен је и начин оцењивања ученика дуже оправдано одсутног са наставе, специфичности оцењивања у музичким и балетским школама и прецизиране су већ постојеће одредбе које се односе на поништавање писаних провера знања када је више од 50 одсто негативних оцена.
У новом правилнику дефинише се и обавеза школе према ученицима који су са наставе били оправдано одсутни од 11 до 15 радних дана у континуитету. Школа је за њих “дужна да направи план оцењивања и да о њему обавести ученика и родитеља, односно законског заступника, имајући увиду најбољи интерес ученика”.
„Наставници да користе различите методе учења“
Милан Пашић, помоћник министарке просвете, истакао је да ће правилник промовисати приступ оцењивању који је усмерен на учење и развој ученика, уместо само на евалуацију резултата.
- Ово може подстаћи наставнике да користе различите методе и стратегије учења како би подржали развој ученичких вештина и способности. Укратко, нови Правилник о оцењивању у основној школи верујемо да ће допринети унапређењу квалитета образовања кроз наведене измене - говори Пашић .
Он је истакао да се очекује да нови правилник унапреди интеракцију између ученика, родитеља, наставника и школског особља стварањем транспарентног, јасног и комуникативног окружења за све укључене стране.
- Правилник може помоћи у спречавању неспоразума родитеља и наставника у вези са оцењивањем. Јасна правила могу смањити могућност субјективности или непоштовања у процесу оцењивања.
Извори: Србија Данас/Блиц/Никола Тодоровић/Пренела: Т.М.