На екскурзији сва деца у аутобусу мораће бити везана: Нови правилник доноси строже провере за безбедност малишана
Аутобуси који буду возили децу на екскурзије и друга путовања мораће да испуне критеријуме прописане новим правилником, који треба да ступи на снагу од 1. септембра.
Мере безбедности биће повећане, а новина је и то да ће свако дете морати да буде везано појасом.
Свако дете мораће да веже појас или аутобус неће кренути. Нови правилник доноси строже провере како би деца на путу била безбедна.
ВЕЛИКИ ДАН ЗА СРПСКИ НАРОД: 800 година аутокефалности српске цркве и 105 година од ЧУВЕНЕ ПОБЕДЕ наше војске!
ШТА ТО ОВИ ЧАЧАНИ БАЦАЈУ У КОНТЕЈНЕР, ОДВРАТНО!? Ухваћени су на делу! (ВИДЕО)
УМЕТЕ ЛИ ДА ПРЕПОЗНАТЕ СВЕЖ И ДОМАЋИ ПАРАДАЈЗ? Пет начина да на пијаци одаберете НАЈЛЕПШИ И НАЈСОЧНИЈИ
Предвиђа да сваки аутобус мора да има регистрациону налепницу и потврду о техничкој исправности стару до 30 дана, лиценцу за превоз, ознаку за организовани превоз деце, сигурносне појасеве за сва седишта, уређај за загревање, хлађење и проветравање, тапацирана седишта, прибор за чишћење, обавештења о улазу, излазу, слободне пролазе између седишта и свих излаза.
Такође, сваки аутобус мора имати бар један апарат за гашење пожара, опрему за пружање прве помоћи и осталу прописану опрему попут резервног точка и троугла.
По правилнику, возач мора да буде психофизички способан да управља возилом, има фотокопију лекарског уверења стару до годину дана, одговарајућу возачку дозволу најмање три године, доказе о активностима возача, квалификациону картицу за обављање послова професионалног возача и уговор о раду.
Приватни превозници очекују да ће рок за испуњавање неких одредби бити продужен.
- Као што су фарбање возила, такође имамо једну одредбу која говори да ће возила морати да прелазе сваки месец технички преглед. Ту би требало видети, јер нека од тих возила прелазе око 50 километара дневно да тај рок буде дужи. То је и финансијско оптерећење и издваја се и време да би се возило заказало за технички преглед - објашњава Драго Тошић, директор конзорцијума приватних превозника.
Из конзорцијума кажу да им је потребно више времена за опремање аутобуса појасевима и осталом опремом.
Са групом од тридесеторо деце мораће да иде најмање један групни пратилац, док уз већу гурпу морају ићи најмање два. Они ће бити дужни да обезбеде мир и дисциплину током вожње.
"Вазда сам био САМО СРБИН!" Могу Хрвати да га ОТИМАЈУ колико хоће, овако је Тесла говорио о СРПСТВУ
ДАНАС ЈЕ ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ И ЦРВЕНО СЛОВО: Христос је засијао као СУНЦЕ, а ОБИЧАЈЕ обавезно испоштујте
Најкасније два дана пред пут организатор превоза ће морати да обавести МУП о превознику, месту и времену поласка, броју аутобуса, возача и деце и осталих особа које путују. Пре поласка, полицајац ће преконтролисати аутобус и возач ће урадити алко-тест.
- Оно што је јако битно за велике градове као што је Београд, Нови Сад, Крагујевац не морају организатори путовања да чекају тај последњи тренутак, 48 сати, боље да екскурзију најаве раније како бисмо имали довољно времена да организујемо преглед сваког аутобуса - каже Александар Раденковић, капетан полиције.
Наглашава да се дешава да прегледају аутобусе пре него што дођу родитељи и деца, тако да је аутобус свакако прегледан.
- Ниједан аутобус, ако је екскурзија пријављена, неће кренути без да буде прегледан - истиче Раденковић.
НЕ ОТВАРАЈ ВРАТА НИ ПО КОЈУ ЦЕНУ! Алексиначка архитектура опасна по живот (ВИДЕО)
Пљуште позиви, кажњено више од 20.000 грађана Србије: ЛОЗНИЧАНИН ВОЗИО СА 4,14 ПРОМИЛА АЛКОХОЛА
НИКАД ВИЂЕНА СИТУАЦИЈА У "СЛАГАЛИЦИ"! Такмичари добили задатак какав се деси ЈЕДНОМ У 20 ГОДИНА! (ВИДЕО)
Ако полицајац посумња да аутобус није технички исправан, возило се упућује на контролни технички преглед. Ако се приликом контроле утврди да неки од услова није испуњен, аутобус неће кренути док недостаци не буду отклоњени.