Ако имате ових 100 динара, можете их заменити за пар ХИЉАДА ЕВРА (ВИДЕО)
Обратите пажњу
Протеклих дана можда сте имали прилику да наиђете на кованице од једног, два или пет динара са утиснутом годином ковања - 2019. Чувајући их им нећете претерано повећати вредност, као што је то случај са новчаницом од 100 динара 1884. године, за коју можете да добијете и пар десетина хиљада евра.
Новцем се плаћа одређена цена, али и новац има своју цену, посебно када изађе из оптицаја. Ако још има и грешку у штампању или ковању то му вишеструко подиже вредност па је колекционарима увек занимљив.
Када и колико ће овогодишње кованице бити интересантне нумизматичарима, тешко је предвидети.
Газили су ТЕЛА МРТВИХ СРБА тенковима, а за крај су извели велику превару! Канадски мајор о ЈЕЗИВИМ ЗЛОЧИНИМА у Книну
У ЧАСТ СЛАВНЕ ГЛУМИЦЕ Злата Петковиц добила споменик у Сврљигу
ИГОР ЈУРИЋ УПОЗОРАВА НА ВЕЛИКУ ОПАСНОСТ! Родитељи забринути, друштвеним мрежама се шири АПЕЛ!
- Не можемо очекивати да оне постигну неку изузетну нумизматичку вредност. Како време пролази оне ће бити нешто вредније него данас, али сигурно се од њих нећемо обогатити. Има неких новчића који су стари по 100 година који ни данас нису добили на некој драстичној вредности, а има једноставно новчића старих по 20 година који су јако популарни. Пример, сав ковани новац са ликом Николе Тесле је популаран, без обзира на тираж - објашњава нумизматичар, Жељко Јелић.
За колекционаре је популаран и новац кован или штампан у малом тиражу који је био у оптицају, а степен очуваности је један од фактора који му одређују цену. За културне институције неки примерци ипак немају цену.
- Новац из 1875. године јер је на том новцу први пут натпис динар. То је натпис новоуспоствљене новчане јединице. За нас од значаја је, историјски посматрано, први новац из модерне Србије из 1868. године. То је велики историјски тренутак када Србија која је још увек у вазалном односу према турској власти почиње да кује сопствени новац - истиче Светлана Миљанић, стручни сарадник за нумизматику НБС.
У НБС се чува први ковани новац модерне Србије из 1868. године са ликом кнеза Михаила Обреновића који осим историјске нема велику нумизматичку вредност. Међутим, оно што има и велику нумизматичку вредост је новчаница из 1884. године која је била у оптицају до Првог светског рата. Тада је у промету остало њих 70, а судбина већине није позната.
Познато је ипак да оригинални примерак осим у Народном музеју постоји и у колекцији нашег саговорника који сматра да је сачувано свега десетак новчаница.
Не смемо да заборавимо ХРВАТСКЕ ЗЛОЧИНЕ пре "Олује": Шта је претходило највећем ЕТНИЧКОМ ЧИШЋЕЊУ након Другог светског рата?
Овај Хрват НЕ СЛАВИ "ОЛУЈУ": Ево због чега! (ФОТО)
СРПСКЕ СУЗЕ У ЦРКВИ СВЕТОГ МАРКА: Служен парастос жртвама "Олује"!
- Новчаница од 100 динара из 1884. зависно од степена очуваности вреди од пар хиљада евра до пар десетина хиљада евра. Рецимо двадесетак хиљада евра ако је екстремно очувана - наводи Жељко Јелић.
Ту скупоцену бисте можда и приметили, али могуће је да вам је кроз руке некад прошла новчаница која вреди знатно више него што на њој пише. Вредност, кажу познаваоци, није у бројевима, већ у детаљима.