"НАПАД ХАКЕРА НЕ МОРА ДА БУДЕ ЦИЉАН" Да ли су угрожени подаци грађана које размењују комунална предузећа?
Појављују се грешке које грађани отклањају у поступку рекламације.
Информациони системи у јавном предузећу за обједињену наплату у Нишу и у предузећима која пружају комуналне услуге, попут београдског Инфостана и новосадске Информатике, нису ажурирани и усклађени, упозорила је Државна ревизорска институција у извештају. Ипак, подаци грађана нису угрожени и они не морају да брину, рекао је државни ревизор Драган Стојановић.
ДОБРЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ ШАПЦА: Оболело још 69 особа, одјављена епидемија у Геронтолошком центру
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ЗДРАВСТВУ: Папирни упут који се носи од шалтера до шалтера ускоро одлази у прошлост
Извоз, инвестиције и запосленост стабилни, привреду мучи пад промета
Државна ревизорска институција је у свом извештају утврдила да се подаци које размењују комунална предузећа која пружају грађанима услуге и система за обједињену наплату не ажурирају по аутоматизму, већ да се та ажурирања раде на месечном нивоу, објаснио је државни ревизор Драган Стојановић.
- И појављују се грешке које грађани отклањају у поступку рекламације, али смо тражили да та предузећа исправе пропусте. То је нешто што не додирује грађане и њихове обавезе и они могу да буду спокојни и да верују тим системима - рекао је Стојановић.
Мере заштите се морају перманентно пратити и ажурирати како би се препознале преварне радње које примењују хакери, рекао је државни ревизор.
Београдски "Инфостан" је одмах по добијању извештаја ревизора приступио исправљању пропуста у задатом року. Ради се на аутоматизацији ажурирања и на додатној безбедности свог система. Обједињена наплата из Ниша је предузела све кораке које је тражила Државна ревизорска институција, а како кажу из те фирме, они су затворени систем и није могуће да ико споља уђе у њихов систем и угрози податке грађана.
Мирјана Бероња из ЈКП "Информатика" из Новог Сада каже да ће прећи на нови софтвер, али каже и да сервер на којем се налазе подаци грађана није био мета напада.
Рок за извештаје крај марта
Државни ревизор Драган Стојановић рекао је да је рок до краја марта да те фирме поднесу званичне извештаје и да ће се тада утврдити да ли је све што је тражено и спроведено.
Стручњак за безбедност на интернету Владимир Радуновић каже да напад хакера не мора да буде циљан, али да када једном вирус уђе у систем, он се брзо шири и губици су велики.
- Ако неко отвори сумњив мејл, може да се закључа цео систем и онда не може да ради цела фирма. Ти подаци се обично нуде истој фирми за откуп по виској цени, а могу да се продају и на црном тржишту - објаснио је Радуновић.
Каже да се врло често не размишља о безбедносним аспектима, а да је по свету било много напада на државне институције, на болнице, а недавно је било напада и на системе за вакцинацију.
- Замислите када би код нас цела база за вакцинацију одједном нестала. На Флориди је фабрика за прераду воде нападнута и промењен је хемијски састав воде, било је напада на електроенергетске системе, а то су све огромни безбедносни ризици - рекао је Радуновић.