НЕМА СВАКО ЈЕДНАК НИВО АНТИТЕЛА: Докторка Гањтовић открила колико дуго траје имунитет након прележаног вируса
Докторка Марија Гњатовић, истраживач у Институту за примену нуклеарне енергије (ИНЕП), о имунитету и реинфекцији короном.
Највише отпорних на вирус корона у Србији је међу млађима од 19 година. Иако су они ретко евидентирани као заражени и оболели, показало се да готово сваки трећи (31,8 одсто) у овој узрасној групи има IgG антитела, односно природно стечен имунитет тако што су били заражени короном.
ЗДРАВСТВЕНИ РАДНИЦИ У ЗРЕЊАНИНУ НА МУКАМА: Чак 100 њих ван система, број пацијената само расте
СРПСКА ДОКТОРКА ОТКРИЛА НОВУ ПОСЛЕДИЦА КОРОНА ВИРУСА: Све више људи преплашено због овог сазнања
НОВО УЖАСНО ЛИЦЕ КОВИДА 19: Мушкарцу (34) у КБЦ Бежанијска коса ампутирана нога због короне, лекари немају објашњење
Званично су најзаштићенији становници Крагујевца, Ужица, Чачка, Ваљева, Шапца, показало је велико истраживање о имунитету код Срба.
Од почетних сазнања да имунитет после прележане ковид инфекције траје бар три месеца, дошло се до закључака да нас IgG антитела, ипак, дуже штите. То потврђује и докторка Марија Гњатовић, истраживач у Институту за примену нуклеарне енергије (ИНЕП).
- Код неких дође до мањег пада нивоа IgG антитела, а код неких и до повећања. Јуче је овде била жена која је боловала у марту и њен ниво антитела је исти као када је установљено да је развила имунитет после инфекције. Ако природно стечен имунитет траје у већини случајева ево већ седам месеци, и то без значајног пада IgG тела, немамо разлога да не верујемо да ће ти људи од ковида 19 бити заштићени бар годину дана - објашњава др Гњатовић.
Она, ипак, каже да има и оних код који се имунитет изгуби, и да је то углавном случај код особа које су имале асимптоматску форму ковида или веома благу клиничку слику.
- Није чак правило ни да је имунитет нестао код свих који су и не знајући прележали вирус или врло лако пребродили ковид. Напротив, реч је о мањем броју случајева, али и они имају друге имунолошке меморијске ћелије које ће их у некој мери штитити ако поново дођу у контакт са вирусом - каже она.
У пракси има случајева да се ИгМ тела, која показују акутну инфекцију, откривају и код оних који су прележали ковид. Докторка Гњатовић, међутим, каже да то није за бригу, јер те особе не развијају клиничку слику ковида, бар не тежу, и нису инфективне за околину.
- Вирус остаје у телу месецима после инфекције и негативан ПЦР тест после лечења не значи да делови вируса нису остали у организму, ИгМ реинфекције су ретке, али нико не може да тврди да су и немогуће. У већини случајева је то, ипак, 'други ковид', односно реактивација раније унетог вируса у тело. Организам тих особа се, иако се уоче ИгМ тела, сам избори са вирусом, не дође до његовог размножавања, па га нема у носу и ждрелу, и оне нису инфективне по околину - рекла је она.