"НИ ГОВОРА О ТРЕЋОЈ ДОЗИ ВАКЦИНЕ" Др Кон објаснио каква је ситуација у Србији и колико смо далеко од колективног имунитета
Број новозаражених у Београду према последњем пресеку је 97. Епидемиолог Предраг Кон каже за РТС да се активност вируса знатно смањује.
Ипак истиче да смо превише далеко од колективног имунитета, као и да нам треба још времена и вакцинисања да бисмо могли да се надамо да нећемо имати пораст на јесен.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 550 новооболелих, преминуло 14 лица: Познато када ће прве вакцине "Спутњик В" изаћи из наше производње
ТУЖНЕ ВЕСТИ СА ЈУГА СРБИЈЕ: Преминуо још један лекар од последица корона вируса, био је једини уролог у граду
ОГЛАСИЛИ СЕ ИЗ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: Ево када се ослобађамо короне - све зависи од ЈЕДНЕ СТВАРИ
Епидемиолог Предраг Кон каже за РТС да је у главном граду у последња 24 сата потврђено 97 нових случајева заразе.
Како каже, од краја октобра прошле године тога није било, то је повољан податак.
- То је значајно смањење у односу на прошли четвртак када је било 175 - то подразумева да је за 45 одсто мање, од прошлог четвртка, али може доћи до осцилације - додао је Кон.
Кон указује да бројеви у Србији показују да немамо поседице од спојених ускршњих и првомајских празника, имамо убрзан пад заражених у неким местима Србији, као и у Београду.
Наглашава да је ситуација неко време несигурна, није повољна јер је око 2.000 хоспитализованих, међутим све је повољнија, али је вирус и даље присутан.
- Мислили смо да ће потпуно да нестане, мало је вероватно очекивати, али је глобално присутан, да видимо које су границе када можемо да кажемо да је ендемски присутан, а да није за цело становништво опасан, између један и два на 100.000, а било је у Србији између 70 и 140 случајева дневно - рекао је он.
Навео је да се пуно грађана тестира због путовања, али да су присутне и респираторне инфекције као сумња на ковид.
- Сумње на ковид падају, али падање иде спорије него регистрованих - додаје Кон.
Треба да схватимо да се активност вируса знатно смањује, излазимо из таласа и сада се поставља питање да ли је предах или пораст поновни, поручује Кон.
- Превише смо далеко од колективног имунитета, треба нам још времена и вакцинисања да би могли да се надамо да нећемо имати пораст на јесен - истакао је Кон.
Подвлачи да је 39,1 одсто грађана примило обе дозе вакцине, као и да треба сачекати две недеље после друге дозе. "Све то подразумева време које је потребно, али смо близу тога да ћемо имати вакцинисаност", нагласио је Кон.
Већ неко време се говори о примању треће дозе вакцине против короне, која би пружила додатну заштиту. У медијима се пише о људима који на пунктовима за имунизацију траже још једну дозу јер "немају довољно антитела".
- Нема ни говора да ће било ко добити трећу дозу вакцине, барем за сада јер ни системски нити на било који други начин то није регулисано у нашој земљи. Зашто? Зато што никаквих доказа нема, нису су урађена истраживања, говорим о светским истраживањима. Ми не радимо таква истраживања, добијамо само оно што се ради у свету. Постоје неке државе које ће кренути, Емирати су почели давање треће дозе, али као понуда и то је практично теоретисање и експериментисање, без обзира на то што сви очекујемо добар резултат. То код нас не може.
На хипотетичко питање, да ли постоји могућност - ако се настави тренд пада бројки, вакцинација... – да у септембру, октобру, избегнемо нови талас епидемије?
- Има шансе, и ту човек треба да буде опрезан због појаве нових сојева, као што је овај индијски, који може евентуално толико да се промени да мимоиђе тако јаку заштиту. Вакцина делује, али то је за ове сојеве до сада. Било би идеално када би цео свет сада кренуо у масовну имунизацију, избацио вирус, он нема где да се мења и то је оно што је циљ масовне имунизације и борбе против пандемије. То ће се остварити у некој следећој пандемији, за пар десетина година.