НИ ОВАЈ ВИРУС НЕ НАПУШТА СРБИЈУ: Број оболелих исти као претходне недеље
На основу података достављених Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" до 18. новембра регистровано је 18 потврђених случајева оболевања од грознице Западног Нила.
Обољења су регистрована код особа са територија Севернобанатског (један случај), Средњебанатског (један), Јужнобанатског (два), Сремског (три), Града Београда (четири) и Јужнобачког (седам) округа.
Од почетка сезоне 2021. године до 11. новембра у земљама ЕУ пријављено је 37 епидемија изазваних вирусом Западног Нила међу коњима, и то у: Немачкој (16), Шпанији (11), Португалу (четири), Мађарској (три), Француској (две) и Грчкој (једна).
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Корона бројке падају, преминуло 55 лица: Ево које су вакцине признате у Европи
КОН У ИМЕ ЦЕЛОГ КРИЗНОГ ШТАБА "Волели бисмо да не буде прослава за Нову годину"
КАКО ПРЕПОЗНАТИ ЛАЖНИ КОВИД СЕРТИФИКАТ: Забележена два случаја фалсификовања у Србији, на ово треба обратити пажњу
У истом периоду, до 11. новембра у земљама Европске уније и Европске економске уније регистровано је и осам епидемија изазваних вирусом Западног Нила међу птицама, и то у: Шпанији (седам епидемија) и Словенији (једна).
Грозница Западног Нила је сезонско обољење које је највише заступљено у периоду највеће активности вектора – комараца. За наше географско подручје карактеристично је да вектори постају активни у пролеће, (март/април), а период њихове интензивне активности је од краја маја до септембра. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца. У Републици Србији интензивни надзор над Грозницом Западног Нила у хуманој популацији спроводи се у сезони трансмисије вируса од јуна до прве половине новембра месеца, а пасивни надзор над тим обољењем у осталом периоду године.
Инфекција вирусом Западног Нила је званично први пут регистрована у хуманој популацији на територији Србије крајем јула 2012. године. У периоду од 2012. до 2020. године на територији Републике Србије регистрована су укупно 1.032 случаја грознице Западног Нила. У истом периоду бележи се и 98 смртних исхода који се могу довести у везу са оболевањем од грознице Западног Нила.
Током сезоне надзора 2020. године у Србији нису пријављени случајеви оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији.