НИЈЕ ПОД ЗНАКОМ ПИТАЊА ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ЕПИДЕМИЈЕ, ВЕЋ КАД! Огласио се Батут - стижу УПОЗОРЕЊА због тренутне ситуације
Проценат вакцинисаних MMR вакцином која штити од малих богиња, заушака и рубеола износи 74,8 одсто. Институт "Батут" упозорава да је за колективну заштиту потребно 95 одсто. Стручњаци сматрају да није питање - да ли ће бити епидемије малих богиња, већ када. Зато позивају родитеље да вакцинишу децу.
Вакцинисати или не дете MMR вакцином - дилема је неких родитеља у Србији. Од округа до округа варира проценат вакцинисаних малишана.
ОД ЗИМЕ НИ ТРАГА НИ ГЛАСА! Натпросечне температуре за Божић, а ЕВО када стиже обрт
"УСКОРО МИ ЈЕ РОЂЕНДАН, ИМАМ САМО ЈЕДУ ЖЕЉУ" Отац не одустаје од потраге за Илинком, обратио се потресним речима
ВОЗАЧИ, ДАНАС МАКСИМАЛАН ОПРЕЗ! Огласили се из AMSS - магла отежава саобраћај у овим деловима Србије
- Ми бисмо истакли општину Бор, територију Кикинде, Суботица, ту је обухват највећи - рекла је директорка Института "Батут" доц. др Верица Јовановић.
У првих девет месеци ове године обухват је 58, 4 одсто, што је изузетно мало.
- Дете би требало да прими вакцину зато што може да добије морбиле, мале богиње од којих може да добије озбиљну упалу мозга - истиче педијатар у Дому здравља "Др Симо Милошевић" докторка Јелена Мировић.
Због тренутне ситуације стижу упозорења.
- Није питање да ли ће нам се вратити морбили, већ је само питање када. Ја се не бих изненадио да то буде врло брзо, а родитељи треба да буду свесни да је њихово дете рањиво, ако није добило на време вакцину - наглашава проф. др Милош Марковић из Института за микробиологију и имунологију при Медицинском факултету у Београду.
- Када дође до епидемије малих богиња, болест се врло брзо шири у популацији која није вакцинисана или није преболела болест, ми смо имали једну такву ситуацију баш пред пандемију. На жалост, имали смо 15 смртних случајева, велики број хоспитализованих - каже др Драгослав Поповић из Удружења за јавно здравље Србије.
Ту поруку у последње време стручњаци интензивно шаљу, нарочито у местима где је најмање вакцинисаних.
- Управо на територији 10 округа се тим интензивним активностима и уз подршку канцеларије СЗО ради на информисању о значају ове вакцинације. Наши координатори су активни и свако тражи формулу која ће дати резултат на територији своје општине - каже директорка Института "Батут".
Бројни су разлози зашто родитељи одбијајају да вакцинишу децу, али је један најчешћи.
- Ја не знам шта изазива аутизам, али је сигурно да то не изазива MMR вакцина. Зашто ја то могу сигурно да кажем? Зато што је цела прича почела релативно давно, пре више од 20 година, једним тенденциозним радом, где је изнесена та тврдња, а уопште није била поткрепљена. И онда су уследиле студије и студије, испитивања и испитивања на огромном броју праћења деце, на огромном броју релеватним земљама са добрим медицинским системом. Ни у једној јединој, ова вакцина није повезана са аутизмом - додаје проф. др Милош Марковић.
- Ако верујете науци када вас нешто боли, када сте болесни, ја сада имам пуну амбуланту која ме чека овде, деца су болесна и дошла су за помоћ - онда нам верујте када је превентива у питању - поручује докторка Јелена Мировић.
Лекари упозоравају да одбијањем вакцинације родитељи угрожавају своју, али и туђу децу која због здравственог стања нису у могућности да приме вакцину.