НОРВЕЖАНИ СТИЖУ У "РИБНИКАР" ДА ПОМОГНУ! Бавили су се случајем Брејвиковог маскара над 77 студената, желе да помогну да се траума превазиђе
Тим психотерапеута из Норвешке, који су се бавили траумама њихових грађана након масакра Андреса Брејвика, у Србију стижу данас. Они ће помоћи нашим психотерапеутима који раде са ђацима, родитељима и наставницима након трагедије у ОШ "Владислав Рибникар".
Подсетимо, у пуцњави која се 3. маја, око осам сати ујутру, догодила у ОШ “Владислав Рибникар” на Врачару, убијено је 10 особа - осам ђака смртно је страдало на лицу места, као и чувар школе, а једна девојчица преминула је у болници.
СВЕ ЈЕ ПРИПИСИВАЛА ПУБЕРТЕТУ Мајка дечака убице изнела нове детаље - ево шта се дешавало тог кобног јутра
НОВИ СНИМАК ХАПШЕЊА ДЕЧАКА-УБИЦЕ: Погледајте тренутак када му полиција ставља капуљачу на главу (ВИДЕО)
"ЋУТАО САМ ЗБОГ ЖРТАВА..." Прва исповест РОЂАКА МАЛОЛЕТНОГ УБИЦЕ са ВРАЧАРА: Ово је ПРАВА ИСТИНА О ПОРОДИЦИ дечака
Због пуцњаве је ухапшен дечак (13), ученик седмог разреда те школе. Масовно убиство које је такође променило животе грађана Норвешке и шокирало светску јавност, десило се 22. јула 2011. године, када је Норвежанин Андрес Брејвик, екстремиста и “идеолошки терориста”, у Норвешкој, на острву Утоја близу Осла, убио 77 студената у року од 85 минута.
Тамара Џамоња Игњатовић, професорка психологије и чланица Радне групе за подршку менталном здрављу и сигурности младих, која је формирана након убиства деветоро ученика и чувара основне школе на Врачару, говорила је о тој сарадњи
У тиму психолози, психотерапеути, чак и архитекте
- Колеге стижу да нам помогну јер имају слично искуство. У том тиму су психолози, психотерапеути, чак и архитекте, које су пројектовале меморијални центар након убиства у Норвешкој. Они ће учествовати у планирању меморијалног центра у "Рибникару", а тим психолога и терапеута ће, заједно са нама, пажљиво саслушати сваког родитеља и видети шта ко од њих жели, на који начин се боре са траумом, страховима, болом и како то превазићи -
Ови експерти су, додаје она, након Брејвиковог масакра, направили прво Траума центар, у којем су се бавили пружањем помоћи свим људима који су директно погођени убиствима, али и онима који су проживљавали трауму.
- Из њихових разговора са људима је заправо произашао Траума центар у Ослу, а потом и Меморијални центар на острву Утоја. Исто као што су радили са људима у Норвешкој, поступиће и са људима у Београду. Све ће их саслушати, то је прво и најважније, а онда ћемо заједно направити пажљив план како да дођемо до заједничког решења, пре свега по питању школе, и како да спречимо даље конфликте међу родитељима - каже професорка Џамоња.
Помоћ бесплатна
Помоћ тима стручњака из Норвешке колегама у Србији, као и грађанима, биће пружена потпуно бесплатно.
- Колеге је позвала Амбасада Норвешке, а они су се иначе, одмах укључили и понудили помоћ, чим се десио масакр. Такође, имају дугу сарадњу са Институтом за ментално здравље, а колеге из Норвешке долазе овде да раде потпуно бесплатно. Надам се да ће проблеми бити решени тако да сви родитељи и наставници буду задовољни. Предлог је да се реновира школа и да се у делу зграде, где су се десила убиства, више не одржава настава, док други део зграде може да се реновира и користи за наставу. Ипак, саслушаћемо колеге Норвежане. Да чујемо како су сличан проблем решили они, који су већ прошли кроз овакву трауму - рекла је Џамоња.