НОВИ УДАРАЦ ПО ЏЕПУ РОДИТЕЉА! За ђаке обавезне хируршке маске: Само трослојне, ЦЕНА ПРАВА "СИТНИЦА"
Препорука за ношење трослојних маски у складу је са смерницама Светске здравствене организације.
Ђаци ће од 1. септембра бити у обавези да у школи носе маске, и то оне хируршке, трослојне, док употреба платнених, које многи суграђани користе јер су повољније - неће бити допуштена!
КОН ЈЕ НАЈАВИО ТРОСЛОЈНЕ МАСКЕ ЗА ШКОЛАРЦЕ: Познато како ће сваки модел изгледати и која је њихова намена
АМБРОЗИЈА ТОКОМ ПАНДЕМИЈЕ КОРОНЕ ЗНАТНО ОТЕЖАВА! Откривено шта вирус и алергија раде и какве су ПОСЛЕДИЦЕ
Након мистериозног нестанка ФОТОГРАФИЈЕ СА ПИРАМИДОМ КОЈА ЛЕЧИ КОРОНУ: Др Несторовић добио клуб ОБОЖАВАЛАЦА
С обзиром на то да се цене маски у малопродаји крећу од 20 па чак до 80 динара, то значи да ће, поред уџбеника, свезака, школског прибора и јесење гардеробе, родитељи морати да издвоје месечно између 800 и 3.200 динара само за ову заштитну опрему! Предраг Кон, епидемиолог и члан кризног штаба, поновио је јуче да ће за ученике од петог до осмог разреда, у зависности од школе, настава највероватније бити комбинована, а за све оне који лекције буду пратили у школи, како је нагласио, ношење маски ће бити обавеза. А планирано је да нижи разреди од првог до четвртог сваки дан иду у школу.
- То не треба да буду једнослојне платнене маске, већ трослојне маске. То је врло важно и није свеједно. Уколико се мере буду поштовале, онда неће морати да се ради потпуна изолација сваког одељења у које уђе вирус - рекао је Кон и додао да се епидемија у Србији на неким нивоима стабилизовала.
Препорука за ношење трослојних маски у складу је са смерницама Светске здравствене организације, у којима се наводи да се ефикасним заштитним маскама сматрају оне које имају својеврсни "филтер" између унутрашњег и спољњег слоја маске. Међутим, ове маске намењене су за једнократну употребу и препоручује се да се мењају на свака два до три сата, односно да се одмах промене уколико се поквасе или овлаже од кијања или кашљања. Цена у велепродаји је око 16 динара, док у малопродаји коштају од 20 па до чак 80 динара. То значи да ће родитељи у ове сврхе, уколико их малишан промени само два пута у току школског дана, издвајати између 40 и 160 динара дневно, то јест између 800 и 3.200 динара за месец дана. А у посебно незавидној ситуацији ће се наћи родитељи који имају два или више школараца.
Епидемиолог др Радмило Петровић рекао је да памучне маске имају велике поре, док хируршке заустављају и ситније честице. И поред тога, хируршке маске не треба носити дуже од три сата.
Проф. др Жарко Ранковић, инфектолог и члан кризног штаба у Нишу, навео је да су истраживања која су рађена у свету показала да најбољу заштиту пружају Н95 маске, након тога хируршке, док су на последњем месту платнене.
- Разлика између хируршких и платнених маски је у густини материјала од којег су прављене, односно у величини пора које постоје у њима. Платнене маске се веома брзо овлаже од ваздуха који издишемо и онда нису толико ефикасне као друге - објаснио је др Ранковић, који додаје да је већи проблем то што ће деца у школама, уколико их наставници буду контролисали, носити маску, а онда после часова наставити дружење без било какве заштите.
л пружају заштиту од бактерија и штетних честица у ваздуху л Ефикасност у филтрирању бактерија (БФЕ) обично је 80 одсто л Отпорне су на влагу л Не садрже латекс.
л ученик треба да носи маску при уласку у школу до доласка до своје клупе и маска се обавезно користи и приликом одговарања и сваког разговора и обавезна је и приликом било којег кретања ван клупе, одласка на одмор или у тоалет. л препоручује се да ученици све време боравка у школи носе маску, али се она може одложити док ученик седи у клупи и слуша наставу.
Ова последица короне МОЖЕ ДА ТРАЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Хоће ли се излечени од ковида-19 икада опоравити?
НАЈНОВИЈИ КОРОНА ПРЕСЕК У СРБИЈИ: Још четворо преминуло, новозаражених 211
ЕПИДЕМИОЛОШКА СИТУАЦИЈА У ЧАЧКУ СЕ ПОПРАВЉА: За 24 сата примљена два пацијента, седморо у тешком стању
Др Предраг Кон изнео најновије информације: ЂАЦИ ЋЕ У ШКОЛАМА МОРАТИ ДА НОСЕ ПОСЕБНЕ ВРСТЕ МАСКИ
СРБИЈА ЈЕ УВЕЛА ОБАВЕЗАН ПЦР ТЕСТ ЗА ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ, а изузетак су две комшијске државе