"ОД ТОГА ЖИВИМ" У Ивањичком крају медвед усмртио коња, власник уместо одштете добио - казну!
У кршовитом крају многи коњском запрегом обављају пољопривредне радове.
Крајем прошле године, медвед је усмртио коња у домаћинству Мирка Сићовића на планини Мучањ код Ивањице. Када је покушао да наплати одштету одбијен је, а сада му је стигла и казна од 5.000 динара јер коњ није било уматичен.
ВЕЛИКА ИНТЕРНЕТ ПРЕВАРА СА СРПСКИМ ВАКЦИНАМА: Јовановић упозорава људе на туристичке агенције
ВЕЛИКО НЕВРЕМЕ ХРЛИ КА СРБИЈИ! Вечерас пљускови, а од среде се понавља сценарио "СНЕГ У АПРИЛУ"
ЛЕЧИЋУ ИЗБЛЕДЕЛО СЕЋАЊЕ! Није могао да се сети Мериме Исаковић - "Не знам ко је она, зашто ме оптужује?"
У кршовитом крају многи коњском запрегом обављају пољопривредне радове. У засадима кромпира и малине у планини земљу не могу да обраде тракторима и другим машинама, па су им коњи неопходни.
- Много ми значи. Без коња не могу. Видите сад 200 кила кромпира ја дам за 10 кила наште. Ја немам то одакле, морам с коњем да радим и то ми је једини извор. Од тога живим - рекао је власник коња Мирко Сићовић из села Пресека.
Без коња су остали крајем прошле године када га је медвед усмртио. Сићовићима је било застрашујуће и што је страдао на испаши у ливади недалеко од њихове породичне куће у селу Пресека.
- На бази оног што смо видели на лицу места и на лешу, остатак од леша, 99 посто је медвед. У суштини, тако је записнички и констатовано, да је медвед причинио штету - навео је Ацо Алексић, стручно лице за газдовањем ловишта "Чемерница Ивањица".
У ивањичком крају медведи су до сада углавном нападали пчелињаке, ретко домаће животиње. Накнада штете које направе строго заштићене дивље врсте регулисане су Законом о заштити природе.
- Медведи су заштићена врста животиња, а мој коњ није. И ја тражим одштету тако како год они заштићују њиног медведа тако би ја заштитио свог коња - нагласио је Мирко Сићовић.
Коња нису уматичили, па морају да плате додатних 5.000 динара, а одштету нису успели да добију.
- По закону тражи се да буду уматичена грла и то је сад већ пракса у 99 посто случајева. Све животиње које имају свој матични број, регистроване су - истакао је Владан Бједов, шеф Одсека за биодиверзитет Завода за заштиту природе Србије.
Бједов додаје да регистровање грла олакшава одлуку да се позитивно одговори на захтев за одштету.
- Сви вичу да се не матиче шарени коњи, да се не матичи црни без биљега, жути без биљега, бели без биљега. Ко ће то негде у Тутину горе - казао је Мирко Сићовић.
Сваке године бележи се пораст штета које направе медведи, као строго заштићене дивље врсте. Прошле године било је 80 пријава, а исплаћено је близу 7.000.000 динара, али не и за ову породицу са Мучња.