ОД УТОРКА ТРАЖЕ ОШТРИЈЕ МЕРЕ: Без побољшања, Кризни штаб загрмео - ево шта нас чека ако се НЕ ОПАМЕТИМО
Како професор Бранислав Тиодоровић објашњава, вирус је и даље присутан и он циркулише што се види у свакодневној статистици
- Ми из медицинског дела Кризног штаба нисмо задовољни овим нивоом мера, тражили смо далеко оштрије мере на дужи период, јер за добар резултат требало је овако најмање десетак дана - изјавио је епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић коментаришући јучерашњу одуку Кризног штаба коју је усвојила и Влада Србије.
ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАРИ ОДУШЕВЉЕНИ ВАКЦИНАЦИЈОМ У СРБИЈИ: Ово је савршено, пре ћемо овде примити цепиво, него у нашој земљи
КАДА РАДИТИ ТЕСТ НА АНТИТЕЛА? Српски лекари откривају како да проверите имунитет након вакцинације
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Београд први на "црној листи", и у другим местима велики број новозаражених
Подсетимо, од данас у подне, па до понедељка у 6 сати, затворено је скоро све. Не раде угоститељски објекти и трговинске радње, а отворене су само прехрамбене продавнице, апотеке и бензинске пумпе. Посебне мере донете су и за скијалишта.
За ова два дана, како каже др Тиодоровић, људи би требало да схвате да је ситуација озбиљна.
- Такође, имамо још један проблем, а то је да млади људи не одлазе на тестирање и тако сеју вирус - наглашава доктор.
Како професор Тиодоровић објашњава, вирус је и даље присутан и он циркулише што се види у свакодневној статистици.
- Дакле, радиће само оно неопходно за живот, храна, апотеке, гориво, а уједно ово је био и преломни тренутак да затворимо скијалишта за предстојећи викенд, јер велики број људи и даље путује, а одатле нам долазе заражени.
Хотели ће радити нормално, али неће радити никакви кафићи, ресторани, лично сматрам да је то требало урадити и раније - каже професор.
Од понедељка ученици средњих школа прелазе на онлајн, с тим што се већ у уторак могу уследити и неке нове мере, након анализе викенда.
- Ако нема помака, у уторак ћемо тражити да се апсолутно испоштује све оно што тражимо, а то су оштрије мере. Имали смо врло тешку седницу, морали смо да уђемо у озбиљне разговоре, да људи схвате да је ситуација озбиљна.
Имамо проблем што су болнице у Београду или пуне или су пред самим пуњењем, морамо да размишљамо шта даље. Инсистирали смо на ригорозној контроли мера са применом кривичног закона код оних који не поштују мере, а то се посебно односи на оне који организује журке. Свака локална заједница мора да сноси одговорност за своју ситуацију - каже епидемиолог.
Професор указује и на нову појаву, а то је да млади људи који добију симптоме не одлазе на тестирање, већ ако имају лакшу клиничку слику ни не покушавају да оду код лекара, нити се задржавају у самоизолацији, што је јако опасно.
- Имамо сада опасну појавиу, а то је да млађи људи неће да се тестирају, зато што иза тог позитивног налаза треба да иду у самоизолацију, ако је то лакши облик, претрпе, прође тако, али паралелно шире и сеју вирус. То се види по структури оних који умиру, две трећине умрлих су старији од 65 године, овамо имамо пуне болнице и са младима, а заражавају их они који не поштују мере - објашњава професор.
Ако се настави овако, истче, захтеваћемо врло строге мере "јер ми морамо зауставити трансмисију ове болести"
- Апел свима је - молим вас мислите, не само на себе, већ и на људе око вас - каже професор Тиодоровић.