ОПРЕЗ! Сви у ове ПОСУДЕ пакујете храну, а не знате да ИЗАЗИВАЈУ РАК!
Слушајте речи стручњака!
Пластична амбалажа која се користи за готова јела коју купујемо по пекарама, ресторанима или маркетима, канцерогена је зато што садржи опасну материју бисфенол А (БПА) исто као и папир за штампање фискалних рачуна.
Да, могуће је да се школујете за перспективна занимања по повољној цени!
КРАЈ КЕСАМА И ПЛАСТИЧНОЈ АМБАЛАЖИ У ЕУ: Европска комисија припрема нове захтеве за произвођаче
Знате ли шта је QR КОД? Од 31. јануара сви производи у Србији МОРАЋЕ ДА ГА ИМАЈУ, а ево шта то ЗНАЧИ!
Упркос томе што потрошачи масовно користе ове пластичне кутије, Министарство заштите животне средине за сада није забранило њихову употребу, као што је случај са папиром на којем се штампају фискални рачуни.
Пошто се утановило да та хартија садржи отровни бисфенол А, у Србији ће од 1. јула бити забрањено његово коришћење за израду фискалних рачуна и слипова на банкоматима.
Међутим, према речима стручњака, осим у папиру, опасна материја се у великој количини налази и у пластичној амбалажи за храну , лименкама, пластичним чашама за једнократну употребу, посудама за микроталасну пећницу… и Њих би, како кажу, требало што пре избацити из употребе и заменити стаклом или картоном.
Нутриционисткиња Јована Срејић каже да се бисфенол А налази у већини пластичних посуда за једнократну употребу. Најопснија комбинација је, како напомиње, што се те пластичне посуде за јело стављају у микроталасну пећницу и подргревају.
- Све те ствари за једну употребу у које пакујемо готова јела, колаче, лименке из којих пијемо и пластичне чаше требало би да се замене другим материјалом, који је другачијег састава. Најидеалније би било да све то буде стаклена амбалажа, јер је то најбоља заштита. Боља чак и од папира, који такође може имати неку нездраву супстанцу – објашњава Срејићва и упозорава:
- Најопасније је када у те посуде сипамо топлу храну или у њој загревамо јело у микроталасној. Тада се великом брзином и вештачким путем посуда загрева на високој температури и све хемикалије исправају и враћају се назад у храну. Такву храну једемо и директо смо унели отров у организам.
Председник Националне организације потрошача Србије Горан паповић сматра да је потребно да сва канцерогена пластика буде замењена неким другим материјалима.