ВЕЛИКИ ПОВРАТАК ОРЛА КРСТАША: На простору Војводине и Београда претходна два месеца боравило 13 младих птица
Орао крсташ (Aquila хелиаца) доведен је на ивицу опстанка у Србији, толико да нам је 2016. преостао свега један гнездећи пар.
Захваљујући дугогодишњим и упорним активностима на заштити ове врсте, пре свега чланова и волонтера DZPPS у сарадњи са партнерским организацијама и институцијама, Србија данас броји три гнездећа пара орлова крсташа.
ВОЈСКА СРБИЈЕ - ЉУБАВ И ЗАДОВОЉСТВО: Пут до првог лета није лак, али је успех нешто што отклања сваку муку (ФОТО)
ВАНРЕДНО СТАЊЕ НИЈЕ НЕОПХОДНО: Ово су потенцијална ЧЕТИРИ сценарија за закључавање - како се уводи полицијски час и чија је реч последња?
НОВО ЖАРИШТЕ У СРБИЈИ! Корона букти, лекари шаљу АЛАРМАНТНЕ поруке из црвене зоне - ЧИТАВЕ ПОРОДИЦЕ НА ЛЕЧЕЊУ
- Наду да ће се орлови поново гнездити на местима на којима су у Србији историјски присутни, а данас су ишчезли, дају нам нови подаци са терена – каже Максим Карановић из DZPPS.
- Током међународног пописа орлова ове зиме, осим нама добро познатих гнездећих парова, забележили смо седам младих крсташа, док је један од њих виђен и у близини старе гнездилишне локације н Фрушкој гори.
Орнитолози су, како наводе у Друштву за заштиту и пручавање птица Србије, раземном информација са колегама из Мађарске добили увид у путање кретања младих орлова праћених сателитским одашиљачима. Још четири млада крсташа надлетала су Србију, такође посећујући Фрушку гору, али и поднебље Делиблатске пешчаре. Додатно, два младе птице виђене су у околини Београда крајем фебруара.
- Иако је пораст броја ових птица у нашој земљи добар знак, стање популације крсташа веома је далеко од повољног – изјавио је Милан Рућић, извршни директор DZPPS. - Учестали случајеви страдања птица које проузрокују људи кроз тровање, илегално убијање, хватање, случајеве електрокуције и колизије, узрокују да готово сваке сезоне у Србији страдају десетине орлова. Ипак, подаци о бројности и кретању нас охрабрују и дају наду да ће уз активне мере заштите доћи до пораста броја наших крсташа.
БУКА УЗНЕМИРАВА КРСТАШЕ
Бука и друге људске активности, како истичу у DZPPS, уколико се дешавају у близини гнезда, могу да доведу до угинућа младунаца, јер су орлови крсташи изузетно осетљиви на узнамеривања, пре свега од стране људи. Претпоставља се да је управо узнемиравање гнезда крсташа један од главних узрока који су нас довели на корак од ишчезавања ове врсте у Србији.