СРБИЈОМ ХАРА СЕЗОНСКИ ВИРУС! Ординације пуне, доктори забринути: "Деца прележе један вирус, одмах их нападне други" - Ево шта препоручују
Велики број деце пати од сезонских вируса, док су малишани који већ имају хроничну болест посебно угрожени.
Педијатар др Саша Милићевић гостујући у "Јутро на Блиц" истакао да су чекаонице пуне деце која пате од сезонских вируса. Велики проблем представља то што су малишани у некој врсти зачараног круга док не стекну имунитет, јер таман што прележе један вирус, закачи их други, наводи доктор.
Милићевић наглашава да не само што има много вируса ове године, већ се они међусобно и преплићу, па таман што дете прележи један вирус, други га нападне.
- Вируса има јако много. Посебно су на удару она деца која већ имају неку хроничну болест, па један обичан вирус њима може озбиљно нарушити имунитет - каже др Милићевић.
Деца су дистрибутери вируса, па се, када је дете заражено, веома лако шире по породици, упозорава др Милићевић. Такође, напомиње и да је имунитет детета јако тешко данас изградити.
- Чини се да деца сада мање спавају и јако је тешко изградити имунитет. Много фактора има и тешко је поставити имунитет на онај ниво на који бисмо желели. Деца морају да буду у контакту са клицама, јер се тако стварају антитела.
Многи родитељи су у забуни данас да ли и када треба да пошаљу своје дете у вртић након болести, није лоше сачекати три дана након болести. Треба га посматрати, ако има високу температуру, не треба га пуштати неко време у школу. Треба му давати лакшу храну и не треба инсистирати. Организам уместо да се бори против клица мораће да се бори са тешком храном.
Напомиње и да је просек је да дете буде десетак пута годишње болесно.
Србија Данас/Блиц