Органи на илегалном тржишту никад јефтинији: Млади Срби све чешће продају делове тела због НЕМАШТИНЕ
Најчешће незаконито пресађивани органи су бубрези
Цена бубрега на илегалном тржишту је пала!
Прочитајте и:
Данас се бубрег може пазарити и за 15.000 евра, док је пре само две године купац морао за један бубрег да издвоји 80.000 евра! Најближи илегални такозвани трансплаторни центри, где завршава већина српских органа из огласа, налазе се на КиМ.
Понуда огласа је велика. Махом су понуђачи бубрега млади људи, који су се на овај очајнички потез одлучили због лоше материјалне ситуације. Нема сумње да свако од њих има тешку животну причу, но мало их је било расположено да говори о муци која их је на овако нешто натерала, поготово ако се зна да је трговина органима у Србији кривично дело.
Колико су ужасавајуће животне приче, најбоље сведоче тих неколико реченица из огласа у којима своје органе нуде на продају:
- Продајем бубрег, крвна група АБ позитивна, здрав. Због тешке материјалне ситуације. Цена 30.000 евра.
Овај оглас је активан од почетка године, а човек који га је дао налази се, према сопственим речима, у очајном положају због чега је принуђен да прода свој бубрег.
Према објављеним подацима, између продавца и купца бубрега постоје посредници који наплаћују своје услуге!
Тако се цене бубрега људи који их продају разликују од земље до земље. Једина сличност је маржа коју покупе посредници. У илегалном ланцу учествују давалац органа, прималац тог органа, трансплантацијски тим и посредници.
На Косову је маржа 900 одсто, док су највеће у Јужноафричкој Републици и Кини – 1.900 одсто.
Како каже, ако би се појавио купац, не би часио часа да се одрекне свог виталног органа, иако не зна ни где би се трансплантација урадила, ни ко би је урадио, а ни под којим условима.
- Где се све то ради, немам појма, али очајан сам – признаје овај младић.
Најчешће илегално пресађивани органи су бубрези, због тога што су парни, а како наводи један од стручњака, који је желео да остане анониман, без једног бубрега може да се настави живот јер нема тешких последица по здравље.
Адвокат Боривоје Боровић наводи да је реч о илегалној трговини и да се боји да ће све више људи давати сличне огласе због економске кризе која влада у овом региону.
Знате ли како је СРБИЈА добила име? Ево одговора!
- Осим тих илегалних пресађивања органа, чуо сам да у иностранству постоје приватне клинике у које се легално долази. Ту се бубрег плаћа нешто више. Бојим се да је све то у домету организованог криминала, што би требало хитно сасећи. Што се тиче наше земље, тога има мање. Можда само у граничним подручјима према Косову. Сумња се да на Косову постоје болнице које нису под контролом власти – наводи Боровић и додаје да без међународне подршке надлежних томе не може лако да се стане на пут.
У прилог Боровићеве изјаве говоре подаци америчке организације ГФИ која прати нелегалне токове новца у свим земљама света. Према њиховом прошлогодишњем извештају, како је објављено, илегална трговина органима тешка је од 840 милиона до 1,7 милијарди долара годишње!
Процена се односи на пет најпродаванијих органа: бубреге, јетру, срце, плућа и панкреас или гуштерачу.