Тито је на њему одржавао састанке, путовао, а био је и потопљен: Ево шта се сада дешава са чувеним "Галебом"
Некадашња пловећа резиденција Јосипа Броза Тита, брод "Галеб" данас је уз помоћ три тегљача отегљен из ријечке луке у бродоградилиште Далмонт у Краљевици где ће бити преуређен у брод музеј
Вредност радова, како преносе агенције, износи је 46,9 милиона куна, односно 6,31 милиона евра, а рок за завршетак радова је 14 месеци.
"Галеб" је у ријечкој луци био привезан од средине 2013. године.
Леонора и Анђела ПОНОС СРБИЈЕ! Осмакиње из Врања донеле светско СРЕБРО ИЗ РОБОТИКЕ (ФОТО/ВИДЕО)
Милован (71) је таксиста, има два Гинисова рекорда, устремио се и на трећи: ОВО ЈЕ УЖИЧКИ СУПЕРМЕН! (ВИДЕО)
Книнџа није заборавио: Баја поставио ПОТРЕСНУ ФОТОГРАФИЈУ на Инстаграм, Србија се у сузама сећа краљице!
Брод је изграђен и поринут 1938. године у Ђенови под именом "Рамб ИИИ", а најпре је служио за превоз банана.
Међутим, почетком Другог светског рата постао је ратни брод, да би га 1943. године преузели Немци, који су га користили као минополагач, под именом "Кајбиц".
На крају рата је потопљен у ријечкој луци, али после три године извучен је из мора како би, под именом "Галеб" постао пловећа резиденција тадашњег председника Југославије Јосипа Броза Тита.
На том броду је Тито одржавао састанке са шефовима држава, углавном из Покрета несврстаних, угошћавао светски џет- сет, али је њиме ишао и на бројна државничка путовања.
Када се Југославија распала "Галеб" је завршио у Боки Которској, да би га затим купио један грчки бродовласник, чија је фирма, после неког времена, отишла у стечај.
А онда га је откупио Град Ријека, који је крајем септембра, уз велику критику опозиције, подигао позајмицу како би се брод обновио и постао музејско- туристичка атракција.
Брод се, како су известили хрватски медији, сређује у музеј у склопу пројекта Ријека 2020 - Европска престоница културе.
Музејска поставка ће се простирати на 4.500 квадратних метара брода. Мултимедијална и интерактивна стална поставка брода музеја састојаће се од четири целине: историја брода од 1938. до 1990, улога Јосипа Броза Тита и његових путовања на броду у развоју Покрета несврстаних, живот на школском броду и представљање брода као технолошког достигнућа свог времена.
Предвиђено је да брод музеј буде привезан уз Моло лонго у ријечкој луци.
- Таквог музеја нема у Хрватској. Не постоји брод који ће постати музеј. Он је уистину брод феникс- изјавила је за хрватске медије Николина Јелавић Митровић, која ће бити задужена за сталну поставку на броду Галеб.
"Шта ће ми банане? Стрпали сте ме у болницу, а ЂАВО...": Разговор из болничке собе у Србији који се ПРЕПРИЧАВА
ПАКЛЕНА ЕКСКУРЗИЈА: Београдски основци јели ЖИВО МЕСО и налазили МРТВЕ МИШЕВЕ - пола ђака се РАЗБОЛЕЛО
Мухамед и Атуса сада су Михаило и Теодора: Мигранти прешли у православље, а имају и своју КРСНУ СЛАВУ (ФОТО)
ЧИЧА ПЕРО ЈЕ ИЗЛЕЧИО РАК! Добио дијагнозу па ОДБИО ОПЕРАЦИЈУ: Отишао је на планину и ОВАКО себи СПАСИО ЖИВОТ (ФОТО/ВИДЕО)
БОЖЈА ЧУДА МАНАСТИРА ТУМАНЕ! У светињи излечили НАЈТЕЖЕ БОЛЕСТИ, ово су њихова СВЕДОЧАНСТВА (ФОТО/ВИДЕО)