ОВО СУ ЧЕТИРИ ПОКАЗАТЕЉА ДА ИМАТЕ ПРОБЛЕМ СА АЛКОХОЛОМ! Психолог открива кад треба да се потражи стручна помоћ
Алкохолизам у Србији је све већи проблем, којег многи нису ни свесни.
Који знакови одају алкохоличара говори Мирјана Мартић Пантић, психолошкиња из Специјалне болнице за болести зависности у Драјзеровој улици у Београду.
КАКО ЈЕ ЈОВАНКА РЕАГОВАЛА КАД ЈЕ ЧУЛА ДА ЈЕ ТИТО УМРО? Њена сестра открила дуго скриване тајне
НЕБО СЕ ОТВАРА ПРЕД АРАНЂЕЛОВДАН: Замислите жељу тачно у ово време и догодиће се чудо
ЗА ОВЕ ЉУДЕ СЕ ЛАКО "ЗАКАЧИ" КОРОНА Др Тиодоровић изнео алармантно упозорење свим грађанима
- Свако поновљено пијење, без обзира на количину и учесталост, а које за последицу има проблем, јесте алкохолизам и захтева стручну помоћ - напомиње Мирјана Мартић Пантић.
Она издваја четири показатеља који говоре да ли сте зависни од алкохолизма. Врло је важно знати да, ако је присутна било која од ових ставки, дакле, довољна је једна, а не све, може да се каже да је особа алкохоличар.
- Први знак је губитак контроле или феномен прве чаше. То су оне ситуације када особа одлучи да попије једно пиће, али ту не може да се заустави јер је зависник и тело му тражи још једну и још једну.
Други показатељ је да не може да апстинира.
- Не може дан да прође без алкохола или особа може да успостави неке кратке апстиненције, дв три дана, док се тело опорави. Успе на послу, рецимо, да не пије, али онда дође кући и попије, па се посвађа са женом, па обећа да неће да пије три, четири дана, али то није права апстистенција. То што неко не пије три, четири или некад чак месец дана пре је принуда него апстиненција јер тој особи алкохол треба као гориво аутомобилу.
Трећи знак, каже саговорница, јесте прекид филма.
- Особа губи сегменте за одређене делове дана или се чак не сећа читавог дана. О тим црним рупама се често говори с хумором, али оне су озбиљан знак алкохолизма.
Четврти знак се у развоју алкохолизма јавља последњи и то је пад толеранције.
- То значи да је човеку потребна много мања количина алкохола да би постигао жељени ефекат због ког је и почео да пије - да смањи анксиозност, стрес, да побегне од реалности, да се опусти, да смањи трему, да преброди неки губитак - каже саговорница и закључује да је приметно да се проблем са алколохом у Србији погоршао услед епидемије короне.
- Ту су нове животне околности, спутаност, неснађеност, губитак посла, блиске особе... Многи се теже носе са тим страхом од неизвесности, фрустрирани су, не знају шта ће са тим и онда посежу за једином легалном дрогом код нас.
Бесплатно лечење алкохолизма
Први корак у лечењу алкохолизма не делује компликовано на први поглед – довољно је код лекара опште праксе затражити упут за једну од 10 државних болница и установа за лечење алкохолизма у Србији и пријавити се.
Осим ових државних постоји и већи број приватних установа за алкохолизма у Србији, тј. за лечење ове болести.
Међутим, највећи проблем је то што врло мали број алкохоличара жели сам да пође на лечење, те је улога породице и ближњих у томе пресудна.