"ПИТАЊЕ ЈЕ САТА КАДА ЋЕ СЕ ПОЈАВИТИ" Лончар о бразилском соју короне: Ово је једини начин да се спрече нове мутације
Министар здравља Златибор Лончар напоменуо је да бразилски сој корона врируса још није регистрован у Србији, али да, с обзиром на то да се појавио у Европи, може да пуде питање и сати када ће да буде регистрован код нас.
- Бразилски сој није регистрован у Србији, али ако је у Европи може да буде питање сати док га не региструјемо. Једини начин да се спрече нови сојеви је широка вакцинација. То је решење за све. Засад све вакцине доказано делују на све мутације и дају заштиту - рекао је Лончар у гостовању на РТС.
Он додаје да је корона вирус нешто што се мења из дана у дан, али и да апели на становништво дају резултат. Истиче да Србија има и довљно вакцина и довољну заинтересованост за вакцинацију и напомиње да "тренутно немамо потребу да уводимо обавезну вакцинацију".
ДА ЛИ ЋЕ ВАКЦИНАЦИЈА У СРБИЈИ БИТИ ОБАВЕЗНА: Огласио се министар Лончар и разрешио све дилеме
ДР ГЛИГИЋ ОБЈАВИЛА "НА СВА ЗВОНА" Открила нову прогнозу када ћемо обуставити корона вирус
РАСКРИНКАО ЛАЖИ О КОРОНА ВИРУСУ: Српски научник из Сан Дијега проговорио о теоријама завере које круже интернетом
Када је у питању вакцинација медицинских радника, истакао је да је било недовољно вакцинисаних медицинских сестара.
- Имали смо лекаре вакцинисане у довољном броју али је недовољно вакцинисаних сестара. Младе медицинске сестре плашиле су дезинформације да ће вакцина да утиче на потомство. Након што смо имали трибине, та ситуација се променила. Грађани и медицински радници су схватили да је то једини излаз из ове ситуације. За недељу дана вакцинисано је више од 20 одсто медицинских радника, укупно више од 65 одсто - додао је Лончар.
Како је рекао, он "одговорно тврди да не постоји ниједан научни доказ или студија о томе да долази до стерилитета због вакцина које се тренутно налазе у Србији".
- Када су у питању лекари који су преминули од ковида, нетачан је податак да их је преминуло више од 100. Преминуло је 14 лекара преминуло који су радили у ковид зони.
Остали нису имали додирне тачке са ковид системом, већина су људи са више од 70 година који су радили на другим местима или они који су били на боловањима.
То је једини тачан и проверен податак. Број оболелих у здравству се мења из дана у дан, данас је то знатно мање од претходно споменутих 3300 - рекао је министар здравља.
Реакције на вакцине су нормалне
Он каже да је информација да су све вакцине експерименталне и са ограниченим трајањем "рекла-казала".
- Ове вакцине се примењују свуда. Свака вакцина је проверена. Наша Агенција за лекове је међу 50 најригорознијих у свету. Проверава се свака серија, плус документација за сваку вакцину. Агенција за лекове стоји иза тога. Чињеница је да су вакцине апсолутно безбедне. Дали смо скоро три милиона вакцина што потврђује речи агенције - истиче Лончар.
Каже да "на скоро три милиона вакцина немамо ни 700 благих реакција". У њих спадају црвенило, оток, бол у руци, малаксалост, температура.
Како објашњава, "сваки организам је за себе, сваки другачије реагујеи нема места забринутости ни ако има, ни ако има реакције". Грађани који осете тегобе након вакцинације, треба да се обрате медицинским радницима у дому здравља у ком су вакцинисани.
- Рано је за податке о ефективности сваке вакцине. На почетном нивоу пратимо количину антитела и то је у складу с оним што су рекли произвођачи. Нико није рекао да вас штити 100 одсто. Можете да се разболите ако не водите рачуна, али клиничка слика ће вам бити много боља - рекао је.
Додао је да је оптимално време да се донесе одлука о ефикасности сваке од вакцина до краја године.
- Произвођачи су дали неку врсту гаранције да ће на шест месеци бити антитела, и да ћемо после тога морати да имамо још две дозе. Спремали смо се за тај сценарио. То се још испитује.
Сада кажу да је то минимални период, већ сада се он подиже на око девет месеци. То морамо да пратимо из дана у дан, из недеље у недељу.
Ми смо у старту испитивања. За резултате је фактор време - објаснио је министар.
Како каже, поуздане информације о пацијентима који су преминулио од короне након ревакцинације могу да се добију само обдукцијом, али она није могућа.
- Имамо један или два случаја смрти после ревакцине. Неке вакцине стварају антитела потпуно у року од 20 до месец дана након ревакцине - додаје.
Лончар истиче да је "далеко је да имамо мање од 100 заражених на дан".
- То је оствариво ако се вакцинише што већи број људи у што краћем року. Тежимо колективном имунитету, на око три милиона вакцинисаних смо. То су охрабрујуће ствари које нам дају оптимизам да имамо ситуацију под већом контролом - објашњава.
Када су у питању Ускрс и путовања, напомиње да грађани треба да буду опрезни.
- Биће још Ускрса, немојте да прокоцкамо оно што смо градили до сада. Свако опуштање ће пролонгирати излазак из проблема. Боље да следећи Ускрс можемо да прославимо лепо. Пажљиво пратимо ситуацију. Мере у земљама Европе су такве да траже ПЦР и кад се вратите или идете у карантин.
То је велики трошак, не знам колико се то људима исплати, тако да не очекујем гужве које су биле прошле године за Ускрс. Спремаћемо се да помогнемо грађанима да могу да отпутују безбедно. Трудићемо се да им олакшамо. Знамо да су жељни мора и путовања, али препоручујемо да то буде безбедно - рекао је Лончар.
Он је додао и да се планира увоз и део испитивања Спутњик лајт вакцине, која се даје у једној дози, као и да у Србији нема негативних ефеката након вакцинације дозом АстраЗенеке.
- Не постоји ниједан случај згрушавања крви након примања АстраЗенека вакцине. Енглези воде рачуна о себи. Само тамо је дато нешто мање од 30 милиона доза. Она је и данас најзаступљенија вакцина на целом свету. Енглези не би узели лек или вакцину која није довољно испитана и безбедна. Пођимо само од тога. Не треба да улазимо у њихове политичке обрачуне - закључио је Лончар.