ПОЛАКО СЕ БЛИЖИМО СВЕТЛУ НА КРАЈУ ТУНЕЛА! Доктори упозоравају: "Не смемо да се опустимо за Нову годину"
Стручњаци упозоравају да нас прослава Нове године може коштати.
На концу ове десетомесечне корона саге појавила се вакцина против новог вируса која је први опипљиви доказ да се крај пандемије ближи. Ипак, идеја о томе да се повратак у нормалност назире, чини да можда мање водимо рачуна, а заправо сада је преломни тренутак у коме "не смемо да забрљамо".
ИЗЛЕЧЕН ПРВИ ПАЦИЈЕНТ КОВИД БОЛНИЦЕ У БАТАЈНИЦИ: Деда Видан (82) победио корону
ПАДА КОНАЧНА ОДЛУКА! ЗАСЕДА ВЛАДА СРБИЈЕ: Биће представљене детаљне одлуке мера за Нову годину
Комуналци упозоравају на појачан надзор и папрене казне: Овог викенда наплаћено 145.000 динара
Мобилни телефон, новчаник, кључ, маска и дезинфекционо средство за руке део су наше свакодевице. Поздрављање и довикивање на дистанци и даље буди неку необичну нелагоду у људима. Гледање филмова и серија који су снимани пре короне у где људи слободно шетају без маске на тренутак изазива "кратак спој" у глави јер "забога, зашто су сви тако близу једни другима!?"
И после свега, пред крај ове несрећне године, појавила се вакцина као одшкринут прозор у бољу 2021. у којој ћемо моћи да одемо слободно на пиће са пријатељима, у излазак или у продавницу без маске и замагљених наочари.
Осим вакцине, чини се да и досадашње мере делују, а број заражених пада. Да, постоји нада да ће 2021. година бити стварно боља, али то све може пасти у воду ако се полакомимо да ову годину испратимо на расклашан начин.
Ово је пет добрих разлога зашто сада треба да издржимо и да ову 2020. годину испратимо исто онако како смо је и живели - под мерама. Јер само тако ускоро свима нама може да буде много боље.
Нормалнији живот и мањи удар на економију
"Кафенисање" са пријатељима у локалном кафићу свима нам је била једна од дражих активности док није пред налетом короне проглашена потенцијално опасном по живот.
Са пријатељима и познаницима смо почели да се држимо на дистанци, а све лепе ствари које смо често узимали "здраво за готово" и као дате нам слободе, одједном су постале смртна опасност.
Ово како је утицало на наше животе, утицало је и на економију. Кафићи и ресторани имали су дуго забрану рада, уосталим као и козметички салони, теретане...
А ни скраћено радно време није претерано помогло да малим привредницима буде боље. И велике компаније и мали привредници претрпели су тектонске поремећаје, многи радници су остали без посла...
Музичари се такође нису ништа боље провели, а ни туристичке агенције. Сви су морали да се довијају за нове начине како би опстали у тако жестокој економској арени коју нам је ове године корона приредила. Неки су опстали, а неки су остали без посла.
На крају, како нас наши политичари и упозоравају, уколико доживимо потпуни економски крах ни спровођење мера, а ни лечење од корона вируса неће бити више опција.
Следе нам пикови без краја
Уколико сада будемо славили Нову годину на журкама, то само значи више заражених, а у року недељу дана и нови пик.
- Мислим да је за Србију преломни тренутак, без претеривања, долазак вакцине. И оно најбитније - сада не смемо да забрљамо. Ми сада имамо оружје у нашим рукама. И даље треба да се контролисано понашамо. Јасно се види да се вирус помало спушта, али болнице су и даље пуне. Треба с почетком године да пазимо да не забрљамо. Ако забрљамо, створићемо услове за преношење и дати му нови замах већ за средину јануара - рекао је епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон.
Да "не смемо да забрљамо" рекао је и директор Клинике за анестезију КЦ Ниш Радмило Јанковић. Уколико би се дозволио дочек Нове године, како каже, резултат би био енормно повећање броја заражених 7, 8. и 9. јануара.
На то је упозоравао и др Бранислав Тиодоровић који је нагласио да као би се сада опустили, нови пик и нови талас имали би 15. или 20. јануар.
Кренула вакцинација
Премијерка Србије Ана Брнабић прва је у нашој земљи која је примила вакцину против корона вируса произвођача "Фајзер". Ова америчка компанија за сада је нашој земљи испоручила први контигент вакцина од око 4.800 доза и то ће бити искоришћено за вакцинацију наших најстаријих суграђана, односно корисника домова за старе.
Након тога следи вакцинација медицинског особља, првенствено оних који раде у ковид зонама, а нове дозе ће нам стизати сукцесивно током јануара. Масовнија вакцинација очекује се свакако у првој половини године, а осим Фајзер-Бионтек вакцине, у Србију ће стићи вакцине и руског проивођача Спутњик-В. Србија иначе преговара и са свим остлим произвођачима.
Дакле, оно што смо од почетка епидемије чекали као спас ту нам је, вакцинација је почела и у Србији и то неколико дана пре него у земљама Еворпске уније.
Колективни имунитет
Од почетка епидемије у Србији је регистровано 323.367 оболелих од ковид инфекције, али су процене да је корону прележао сваки трећи становник Србије.
Резултати друге Националне студије која је започета 26. јуна, а коју је спровео Институт за епидемиологију Медицинског факултета у Београду са Институтом за примену нуклеарне енергије (ИНЕП), показали су да је пре трећег таласа епидемије, имунитет на вирус корона стекло 20,7 одсто становништва (након првог круга, у првој студији ова бројка је износила 6,4%).
Резултати су тада показали да је највише отпорних на корону у Србији било међу млађима од 19 година. Иако су они ретко евидентирани као заражени и оболели, показало се да готово сваки трећи (31,8 одсто) у овој узрасној групи има IgG антитела, односно природно стечен имунитет тако што су били заражени короном.
Бројке падају
Бројке падају. Јуче смо први пут после дужег времена имали мање од 3.000 новозаражених. Педесет одсто свих заражених дуго је било у главном граду Србије и главном жаришту. И то се сада променило, у Београду је од прекјуче пао број новозаражних испод хиљаду што је охрабрујућа вест.
Ово све значи да мере којих смо се придржавали толико дуго дају резултате. Оно на чему смо радили десет месеци, не може да падне у воду због једне журке.
Коме би још одговарало да поново, све испочетка пролазимо пикове, таласе, нове ригорозне мере...