ЕПИДЕМИЈА ХАРА, СВЕ ВИШЕ ДЕЦЕ ОБОЛЕЛО! Огласио се Батут - у Србији пооштрен епидемиолошки надзор
У Србији је пооштрен епидемиолошки надзор пошто су мале богиње потврђене код шест особа с територије Смедерева, објавио је данас београдски Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
Ради се о петоро невакцинисаних, млађих од две године, који су хоспитализовани и једној особи (47) непознатог вакциналног статуса, навео је "Батут" на свом сајту. Компликацију у виду упале плућа има двоје оболеле деце, а Завод за јавно здравље Пожаревац је у четвртак пријавио епидемију у Смедереву. Једно од деце хоспитализовано је у Београду, додао је "Батут".
Навели су да су 11. јануара на снази пооштрене мере епидемиолошког надзора над малим богињама на територији Србије, у складу са планом активности за елиминисање те болести.
АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ СРПСКОГ ДОКТОРА: Ако пијете сок од овог воћа можете УМРЕТИ! (ВИДЕО)
"СВЕ ЈЕ УРАЂЕНО ПО ПРОТОКОЛУ" Огласио се директор болнице након цурења амонијака у Панчеву - ево шта каже о тровању
ДЕТАЉИ КАТАСТРОФЕ КОД ПАНЧЕВА: Заустављено цурење амонијака - ДЕСЕТ људи у болници, двоје на кисеонику
- Мере пооштреног надзора треба спроводити до даљег, односно најмање до истека периода двоструке максималне инкубације од последњег регистрованог случаја - навео је Инсититут.
Додали су да је пандемија ковида "несумњиво утицала и на кретање других заразних болести, укључујући и мале богиње, на територији Европе". Навели су и да "за време трајања пандемије у скоро четвртини земаља света је прекидана или одлагана имунизација MMR вакцином, а у великом броју је дошло и до значајног пада обухвата".
Указали су да су "током 2020. и 2021 у Србији регистроване најниже вредности обухвата MMR вакцином у последњих двадесет година". Прецизирали су да је "обухват овом вакцином у другој години живота у 2020. износио 78,1 одсто а у 2021. свега 74,8 одсто".
Обухват другом дозом, пре уписа у први разред основне школе, у 2021. износио је 85,8 одсто. Навели су да је прикупљање података о обухвату MMR вакцином 2022. у току, те указали да циљне вредности обухвата свим вакцинама износе 95 одсто.
Институт је додао да је у последњој епидемији малих богиња у Србији, 2017. и 2018. регистровано око 5.800 оболелих, од којих је 93 одсто било невакцинисано, непотпуно вакцинисано или са непознатим вакциналним статусом.
Напоменули су да је "једна трећина оболелих била хоспитализована због тежине клиничке слике праћене компликацијама". "У овој епидемији регистровано је 15 смртних исхода међу којима је било четворо деце млађе од пет година", додао је "Батут".