УЖАС
На Старој планини СВЕ НЕСТАЈЕ ПРЕД ОЧИМА: Пожар прогутао шуму: "Дрвеће, животиње, цвеће, птице... више их на том месту нема" (ФОТО/ВИДЕО)
Ватра на Старој планини прети селима, ангажовано 120 ватрогасаца и механизација за одбрану.
На Старој планини ватрена стихија гори дуж великог круга, протежући се од Славиње до Височке Ржане, те од Басаре према Крупцу. Пожар, који је захватио око 2.000 хектара траве, жбуња и ниског растиња, настао је услед удара грома на локацији Високо, изнад Височке Ржане, у врло неприступачном терену.
У борби против ватре ангажовано је око 120 ватрогасаца и радника "Србијашуме". На делу територије града Пирота, захваћеном пожаром, проглашена ванредна ситуација, што је подстакло локалну самоуправу да се активно укључи у гашење.
Тешка механизација је распоређена на четири кључне тачке како би спречила даљи напредак пожара и заштитила угрожена села Крупац, Басара и Славиња.
Људи у овом крају јако забринути за тренутну ситуацију масовно шерују фотографије пожара. Колико је ситуација озбиљна сведоче и речи једне девојке из тог краја (име познато редакцији), која је објавила и потресан статус на мрежама:
"Гори један део Србије, можда не тако важан Србији, али могу вам рећи да је најлепши... Дрвеће, животиње, цвеће, птице... више их на том месту нема, а требаће пар деценија да се цео еко систем обнови!", стоји у објави на друштвеним мрежама.
Муп: За 24 часа у Србији 200 пожара, 179 на отвореном простору
У последња 24 часа на територији Србије евидентирана су 223 ванредна догађаја, од чега су 200 пожари, а 179 их је било на отвореном простору. Тренутно највећи активни пожари су на територији Пирота, Кучева, Жагубице, Црног Врха и Таре, саопштио је синоћ МУП.
На територији Пирота, пожар је на отвореном простору на планини Видлич, где гори сува трава и ниско растиње обрасло жбуњем, као и делови букове шуме, на површини 2.000 хектара. На гашењу овог пожара ангажовано је 57 ватрогасаца-спасилаца са 25 ватрогасних возила, као и Хеликоптерска јединица МУП са једним хеликоптером и три члана посаде, који су избацили 35 тона воде из 14 налета. Ангажована су и три добровољно-ватрогасна друштва са једним возилом, 38 шумара са осам возила и 16 припадника Специјализоване јединице цивилне заштите са једним возилом, као и 21 припадник јавно комуналног предузећа са једним возилом.
Активна су и два пожара на отвореном простору у Кучеву, тачније у Нересници и Жагубици. У Нересници гори букова шума површине око 600 хектара, а на гашењу овог пожара ангажовано је 19 ватрогасаца-спасилаца са шест возила, шест чланова добровољно-ватрогасног друштва, једна цистерна јавно комуналног предузећа, 15 шумара са једним возилом и две радне машине. Пожар у Жагубици захватио је четинарску и букову шуму, ниско растиње и ливаде, укупно на око 700 хектара. Ангажовано је 34 ватрогасца-спасиоца са 12 возила, осам припадника Специјализоване јединице цивилне заштите са два возила, као и 10 шумара са три возила, две радне машине и две цистерне јавно комуналног предузећа.
Такође, један од већих пожара захватио је и Црни Врх у околини Бора, где гори ниско растиње и листопадна шума. Ангажовано је 15 ватрогасаца-спасилаца са пет возила и једном радном машином. Укупна пожаром захваћена површина је око 30 хектара, наводи се у саопштењу МУП-а.
На Тари, због одроњавања стена и камења на локацији Бањска стена, обустављен је путни правац од Хидроелектране у месту Перућац до Заовина, у оба смера. На овој локацији активан је пожар који је захватио око 60 хектара борове и букове шуме. Пожар је локализован са горње стране, а припадници СВС МУП и Националног парка Тара су на терену.
У интервенцијама професионалним ватрогасним јединицама Сектора за ванредне ситуације, помажу и Хеликоптерска јединица МУП-а, припадници добровољно-ватрогасних друштава, шумари и Специјализоване јединице цивилне заштите који улажу максималне снаге да заштите насеља и вредне шумске комплексе.
Гашење оваквих пожара је изузетно тешко и захтевно за ватрогасце-спасиоце због временских услова, ветра и суве вегетације који погодују ширењу пожара, уз додатно отежавајуће услове и неприступачан терен на којима су поменути пожари настали. Додаје се да су у последњих седам дана припадници Сектора за ванредне ситуације интервенисали на 893 пожара на отвореном простору, док су за исти период прошле године имали 393 реаговања.
Апел грађанима
Сектор за ванредне ситуације МУП још једном је апеловао на грађане да се придржавају Закона о заштити од пожара и указао да у топлим данима који већ дуго трају у нашој земљи свака непажња може да доведе до пожара великих размера.
Ситуација са пожаром најкритичнија у околини села Басара, Крупац, Извор
Заменик градоначелника Пирота Милош Цолић изјавио је данас да је Град Пирот у борби са пожарима ангажовао све расположиве ресурсе, а да су најугроженија села Басара, Крупац, Извор, Рсовци, Славиња и Височка Ржана.
- Ми смо мобилисали све ресурсе, механизацију послали на четири критичне тачке како би се направиле тампон зоне ка селима, а имамо одличну комуникацију и сарадњу са месним заједницама - рекао је Цолић за Танјуг.
Он је подсетио да је због пожара јуче проглашена ванредна ситуација на делу територије града.
- Ја сам јуче предвече обишао сва критична места како би се уверио да све функционише како треба и видео сам да људи дају максималне напоре да обуздају пожар, почев од ватрогасаца, радника Србијашума, припадника Добровољног ватрогасног друштва - навео је Цолић.
Ватра је ноћас могла да се види и из самог града, а целим градом осећао се мирис изгореле траве.