Представљени резултати ПРВЕ ГОДИНЕ примене ЗАКОНА о спречавању насиља у ПОРОДИЦИ
Број пријављених случајева насиља је велики, можда је забрињавајуће велики али показује да су жртве охрабрене да насиље пријављују
У породичном насиљу у Србији у 2018. је убијено је 30 људи, 23 жене и седам мушкараца, изјавила је министарка правде Нела Кубуровић и додала да је од 1. јуна прошле године до 31. маја ове поднето 44.728 пријава за насиље у породици.
Прочитајте и:
На конференцији за новинаре у Влади Србије на којој су говорили, поред Неле Куборовић и министри Зоран Ђорђевић и Небојша Стефановић, оценила је да је неопходно да се у циљу решавања проблема насиља у породици уведе национални СОС телефонски број.
- Број пријављених случајева насиља је велики, можда је забрињавајуће велики али показује да су жртве охрабрене да насиље пријављују - рекла је Кубуровић након седнице Савета за сузбијање насиља у породици, на којој су разматрани резултати примене Закона о спречавању насиља у породици, који је ступио на снагу пре годину дана.
Према речима Кубуровић у 16.185 случајева било је предлога за изрицање мере приликом пријаве насиља, а судови су усвојили продужење хитне мере на 30 дана у 15.617 сучајева.
Такође, навела је да се из чињеница види да су институције спремне да спрече да породично насиље ескалира и додала да су у том периоду израђена 10.503 индивидулана плана за заштиту жртава. Кубуровић је подсетила да сви као друштво морамо боље да реагујемо јер насиље није приватна ствар.
Министар полиције Небојша Стефановић оценио је да је неопходно појачати заједничку обуку полицајаца, судија и тужилаца јер тако даје најбоље резултате.
Према његовим речима, полиција је за годину дана изрекла 28.026 мера, од тога 8.751 меру привременог удаљења учиниоца из стана, 19.275 мера привремене забране контака са жртвом, од чега су од стране судова мере продужене у 15.373 случаја.
- Нисмо у потпуности задовољни али значајан напредак постоји, циљ нам је да се смањи број оних који помишљају на насиље - рекао је Стефановић и додао да је важно да жене знају да нису саме, и то да нећемо само спречити да их насилиник поново повреди већ да ће им институције помоћи да се снађу.
Стефановић је додао да је важна превентива, те да ће основци кроз цклус предавања учити и како се супротставити насиљу.
- Уочили смо одређене слабости, да нам треба више обучених и полицијаца и тужилаца, не само оних који су уско обучени за случајеве насиља у породици, већ и свих других који могу доћи у контакт са оваквим случајевима - рекао је Стефановић.
Министар за рад и социјана питања Зоран Ђорђевић је навео да је веома битно то што је држава решена да се избори са тим злом.
Министарство ће радити на изменама читавог низа закона који ће директно и индиректно утицати на смањење насиља у Србији, рекао је Ђорђевић и навео да је насиље у породици један о горућих проблема у друштву.Према његовим речима, након два убиства у Центрима за социјални рад прошле године одлучено је да се центри реформишу у четири фазе од којих је прва завршена.