ПРВИ СРПСКИ САЈБЕР ЧОБАНИН Милорад није могао да нађе никог да му чува овце, па је смислио ГЕНИЈАЛНО РЕШЕЊЕ
"Причали су ми родитељи да сам као дете од две и по године, док је мој отац држао овце, одлазио у шталу да их пуштам да не буду затворене."
- Та љубав према овим животињама траје од рођења до дана данашњег и мислим да неће престати до смрти - овако причу о бављењу сточарством почиње Милорад Милић (57) из околине Петровца на Млави.
Како живи у Салзбургу, он је своју љубав попео на виши ниво, па директно из Аустрије прати шта раде овчице у Србији и преко камера.
- Интересујући се за овце проучавао сам разне врсте и наишао на једну посебну - источнофризијску. Она је зато што се наводно не може аклиматизовати на наше услове, забрањена у Србији. Ипак, ја сам још 2008. године желео да на било који начин донесем ову врсту у Србију, па сам их прошверцовао - објашњава Милић и додаје да је то био дуготрајан процес, јер се прво запутио на Келебију са четири овце ове врсте.
СУСРЕТ У СОЧИЈУ ДОНОСИ ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ Нуклеарни центар ускоро у Србији!
ПОСТИГНУТО СПОРАЗУМНО РЕШЕЊЕ: Прекинут штрајк у Републичком геодетском заводу
(ВИДЕО) Продају куће за један долар, потребна вам је само лична карта
Ту је, како објашњава, клечао пред цариником да га пусти, али он није дозволио. На крају се запутио на Хоргош, где је после много перипетија, дошао до једног човека који је пристао да три овце превезе у Србију, а он је једно поклонио првом домаћинству поред границе. Цео пут трајао је готово 48 сати.
- Једина ствар коју сам прошверцовао за све ове године су овце и за њих сам спреман и у затвор да идем, једино због њих - каже Милорад.
Тако је све почело и до данас та жеља за опоравком сточарства није престала. Ипак, појавио се један проблем - Милорад није могао да пронађе адекватног чобанина који би се посветио том послу на прави начин.
- Ангажовао сам више људи, али они су то радили кратко и онда лутали по селу и нису их пазили па сам до сад већ два стада морао да распустим. Једно од та два сам поклонио једном младом човеку који се и данас успешно бави овчарством и због тога ми је пуно срце - прича Милић и додаје да је онда морао да прибегне другој методи.
Сајбер чобанин
Милорад је ангажовао жену која води рачуна о храњењу стоке, а за све остало је задужен он. Питате се како кад је у Аустрији? Врло једноставно - поставио је шест камера.
- Развио сам систем да по целом имању, штали и пашњацима имам камере које покривају готово све.
ДРЖАВА ВАМ ПОМАЖЕ ДА КУПИТЕ НОВИ АУТО! Олакшице и попусти за овај тип возила
Привредна комора Србије организује СТРУЧНУ ОБУКУ за проценитеље вредности непокретности
СУСРЕТ У СОЧИЈУ ДОНОСИ ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ Нуклеарни центар ускоро у Србији!
То ме је коштало 2.800 евра, али не кајем се, јер у сваком тренутку могу да видим шта се збива, па ако је некој овчици лоше, одмах зовем једног младића који је ветеринарски техничар да ускочи и помогне шта треба - каже Милорад, а на питање колико времена проводи испред камера, каже да када не ради, то зна и да буде цео дан, па не прати једино кад спава.
Тренутно има 20 оваца и 33 јагњета и тренутно му се овај бизнис не исплати много, али он сматра да ако неко има 100 оваца и максимално им се посвети, може да прехрани једну четворочлану породицу и да му остане доста новца са стране.
- Остало ми је још доста до тог тренутка, али чим се то деси, ако треба, ићи ћу и пешке до њих. То ми је највећи циљ - каже Милић и додаје да цела његова породица је уз њега заволела овце.
За све то време није заборавио свој крај. Он је једног овна поклонио манастиру на Фрушкој Гори, а до краја ове године требало би и неколико јагањаца.
Он планира да још додатно усаврши свој систем чувања оваца, а у ту сврху ће ангажовати и дронове.