"Прво ми је он лупио шамар, па онда и његов друг": Исповест Београђанке која је претрпела насиље јер је рекла дечку ДА МУ ЈЕ МАЛИ
Када сам добила шамар од дечка ништа ми није било страшније од тога што нисам имала подршку околине - свако ме је питао чиме сам то заслужила да ме удари. Још горе је било што ми је одмах након тога шамар лупио и његов другар, и то да би показао свима како "то није ништа".
Овим речима своју потресну исповес почиње Београђанка С. Б. (28), студенткиња која је преживела малтретирање мушкарца само зато што је, према речима околине, имала "дугачак језик", што се насилницима није допало. Драматична сцена коју ће заувек памтити одиграла се када је са пријатељима прошлог лета била на одмору.
- Седела сам за једним столом са око двадесетак људи. Тај дечко, ког сам иначе знала само из виђења, седео је поред мене. Кренуле су провокације и једна од мојих је била да "му је мали", на шта је он реаговао тако што ми је ударио шамар - препричава Београђанка потресну сцену.
БОЛИ УЖАСНО И ДОКЛЕ ГОД ПОСТОЈИМ ЖИВЕЋУ С ТИМ УЖАСОМ, АЛИ НЕ ОСУЂУЈЕМ ЈЕ! Први интервју мајке Марије Ћурчић после велике трагедије!
Након што је примила ударац, каже, није могла да верује да се то догодило. Међутим, испоставиће се да њеној муци ту није био крај. Наиме, младић који је све време стајао иза ње, иначе пријатељ дечка-насилника, задао јој је још један ударац.
- Уследио је и други шамар, приликом чега је изговорио: "Ето, видиш како то није ништа, није те толико повредио, па да се толико дереш". Сви присутни су гледали бледо, нико ни на један начин није покушао да ми помогне. Изашла сам испред локала и почела да плачем, а затим отишла да спавам - препричава догађаје ужасне вечери коју ће заувек памтити.
Ипак, ни ту није био крај. Док је следећег јутра доручковала, поново се појавио младић који је претходне вечери покушао да објасни како "превише драми" око једног шамара.
- Јавио ми се, а ја му наравно нисам одговорила ништа, након чега ми је, пред такође великим бројем људи, пришао и казао: "Да бог да ти било последње!" - каже С. Б. додајући да ју је та сцена дотукла.
ДАНАС ЈЕ ЧИСТИ ПОНЕДЕЉАК: Жене ништа не кувају! Ево зашто треба да ВОДИТЕ РАЧУНА
Међутим, оно што је ову младу Београђанку посебно заболело нису ударци и шамари, већ одсуство емпатије и константно набијање кривице од људи који су је окруживали.
- Није требало тако да му говориш, ето тако реагују мушкарци на то што си му рекла - говорили су јој махом блиски људи, а све се свело, каже, на приче о томе "како треба да се понаша да је неко не би тукао".
- Ућутала сам и више ником нисам причала о томе јер нисам могла да поднесем да ми говоре како сам ја погрешила, а не тај неко ко је физички насрнуо на мене. Повукла сам се у себе, било је ужасно, осећала сам се безвредно јер нема ко да ме саслуша. Људи који су тада били са мном нису ништа рекли, нису му се супротставили, свело се на то да сам ја безобразна и да треба да скратим језик, а њега су правдали тиме да је био пијан - прича млада девојка.
Дечко који ју је ударио покушао је касније да јој се извини, говорећи како заправо није такав, већ да је тада био у алкохолисаном стању и да је "то његов начин да се шали са људима". Пружио јој је руку, а она, каже, није имала снаге ни подршке да се супротстави ни овај пут.
ДАНАС ПОЧИЊЕ ВАСКРШЊИ ПОСТ Ово морате ОБАВЕЗНО ИСПОШТОВАТИ уколико желите да имате МИР и БЛАГОСТАЊЕ!
- Знам да је требало да му кажем да се склони и да за такво понашање не постоји оправдање, али ето, тако је испало. Касније сам чула да је ударио још једну девојку - прича С. Б.
Да јавно изнесе своју причу и на тај начин покаже да нападнуте жене нису саме, мотивисало ју је то што је чула да је 8. марта више жена нападнуто, да је једна, као и она, добила шамар.
- Нисам имала пре тога храбрости да испричам људима, закопала сам то у себи јер нисам могла да поднесем да сам ја погрешила. Схватила сам да је насиље над женама узело маха и схватила сам да треба да проговорим и да немам чега да се стидим. Најгори је осећај стида и мањак самопоуздања да се пусти глас, а то је најважније - закључује Београђанка додајући да је подршка женама које су претрпеле сличне ситуације кључна, иначе долази до психичког пуцања.