РИМОКАТОЛИЧКО БАДЊЕ ВЕЧЕ И БОЖИЋ ИСПУЊЕНИ ДИВНИМ ТРАДИЦИЈАМА: Симболика јелке, поклона, као и прављење специјалног КОЛАЧА - најсрећнији су МАЛИ КОРИНЂАШИ
Вечерас је Бадње вече које се, такође, обележава широм света, а за њега се везују најразличитији обичаји.
У најлепше празнике током године спадају Бадњи дан и Божић, без обзир на то које сте вероисповести. Тада осим већ окићених градова светле и наши домови, а можда најлепше је то што се тада породица окупља и ужива у заједничком времену и обичајима.
Римокатоличка црква и све хришћанске цркве које које време рачунају по новом, Грегоријанском календару, 25. децембра славе Божић, најрадоснији хришћански празник, рођење Исуса Христа. Тада се слави рођење Исуса Христа, а сама реч Божић, као деминутив речи Бог, означава да се на тај дан родио Исус, мали Бог. И то је изгледа једна од ретких заједничких чињеница у католичкој и православној култури обележавања овог датума, који западни хришћани прослављају 25. децембра по новом, грегоријанском календару, уведеном реформом папе Гргура XIII 1582. године.
ОВЕ ГОДИНЕ БОЖИЋ ОПЕТ ПОД МЕРАМА: У цркве једино са ковид пропусницама
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ЧЕСТИТАО БОЖИЋ ПО ГРЕГОРИЈАНСКОМ КАЛЕНДАРУ: "Желим да дух Божића буде и у наредној години подстицај"
"КОРОНА НЕ ИДЕ НА БОЖИЋНУ ПАУЗУ" Немачка у страху због омикрона - Олаф Шолц увео оштре мере пред празнике
Вечерас је Бадње вече које се, такође, обележава широм света, а за њега се везују најразличитији обичаји.
Многи обичаји почињу да се практикују на Бадњи дан још од раног јутра. На трпезама је данас заступљена посна храна, а у појединим крајевима Бадњи дан започињу приганицама. На столу се налазе ораси, лешници, бадем, смоква, јабука, посуда са разноврсним житарицама у коју се ставља божићна свећа.
Тог дана сређује се кућа за Божић јер на сам дан Божића не ваља ништа радити по кући. Кити се божићно дрво и пеку колачи.
Симболика јелке је посебна.
Већина домова има божићну јелку и без ње се не може замислити овај празник. Зимзелена боја божићне јелке упућује на вечност, њен троугласти облик на Свето тројство, а гране на крст. Требало би да се кити црвеним и златним стакленим куглама које носе симболику тако што указују на змију која наводи на искушење и плодове убране са дрвета знања.
На јелку се обавезно стављају и свећице које су по хришћанској вери Исусови симболи светла. Јелка се углавном кити без мале деце јер она верују да и њу и поклоне доноси Деда Мраз. Испод јелке се стављају поклони који се размењују сутрадан.
Врата кућа украшена су имелама, а обичај је да онај ко се нађе испод венца може неког да пољуби или да буде пољубљен. Од имела се праве и венчићи који се такође украшавају.
Традиционални колач Божићњак прави се на Бадњи дан, а он представља Витлејем у малом.
А обичај ком се највише радују малишани је "коринђање". Тада деца обилазе комшилук, певајући и рецитујући божићне песмице, а заузврат од домаћина добијају слаткише.
Католичка црква у поноћ, између Бадњег дана и Божића, служи свету мису која се зове "Поноћка". Током ове мисе, певају се божићне песме и верује се да тад "из мрака долази божије светло". Потом једни другима честитају Божић.
Код католичких верника, по свим црквама приказана је сцена рођења Богомладенца у јаслама, поред којих се налазе Марија и Јосиф. Њима се верници клањају на Божић.
На само божићно јутро устаје се рано, тог дана се обично остаје код куће, а други дан се иде у посету рођацима и комшијама. Младићи су девојкама, као традиционални божићни дар, поклањали тзв. божићницу, а то је украшена јабука.