"ДЕЦА СУ НАМ УГРОЖЕНА ЗБОГ ЛОШЕ ХРАНЕ" Огласили се стручњаци након хаос у школи у Аранђеловцу
Ко има обавезу и одговорност да их научи шта је за њихово здравље најбоље да једу и које количине хране задовољавају потребе њиховог организма у периоду раста и развоја.
Ученици и једна наставница ОШ "Свети Сава" у Аранђеловцу затражили су медицинску помоћ након што су појели ужину, малишани били на инфузији, санитарна инспекција одмах затворила објекат.
КАКО СЕ ДРУГЕ ЗЕМЉЕ БОРЕ ПРОТИВ КОРОНЕ: Вирус се по Европи шири брже него што мислимо - ово су све ЦРВЕНЕ ТАЧКЕ КОВИДА
ПОЧИЊЕ СЕЗОНА СЛАВА: Струка и СПЦ сагласни око једне ствари, продавци примећују огромну разлику у односу на претходне
Стручњаци дошли до нових сазнања: Ко су људи отпорни на ковид и да ли је њихов ДНК кључ за лечење ове болести
Ко има обавезу и одговорност да их научи шта је за њихово здравље најбоље да једу и које количине хране задовољавају потребе њиховог организма у периоду раста и развоја. Јесу ли слаткиши, газирана пића и пецива пречесто на менију наших малишана, пубертетлија и адолесцената и које су последице фаст фуд модела исхране, говорила је професорка исхране Светлана Станишић .
- Важна је тема, тровање увек може да се деси, то је акутна ствар. Ја сам од једног мог извора чула да се ресторани који се баве кетерингом за школе, врткиће и старачке домове кад спремају нешто кувано, мешају 5л уља са 40л воде, користе млеко на дан истека рока трајања - каже професорка.
Она је додала да је највећи проблем конзумација слаткиша и грицкалица.
- Да ли је лако контролисати, то је питање за неког другог. Али понета је да чак и када изгледа да се здраво хране, тај квалитет је упитан. Проблем је што деца једу толико слаткиша и грицкалица, а ту је простор где се види колику родитељи немају контролу над децом. Када причамо о исхрани деце, једно је теорија, друго је пракса. Сада видимо да би родитељи дали деци било шта да једу, јер су деца данас јако избирљива.
- Најбоља храна јесте кувана и јако је важно шта деца једу, јер се емотивно везују за ту храну и период када су се осећали безбрижно и сигурно. Али једно је рећи шта би требало да се једе, а друго је индустрија хране. Некада је био Попај са спанаћем, данас имате Сунђер Боба са пљсекавицама, Нинџа корњаче са пицама, житарице са цртаним ликовима. У ресторанима брзе хране се поклањају игртачке, ту је тај фактор изненађења, па деци чак и кад није стало до те хране, они једва чекају да виде играчку, да би касније почели и да једу ту храну - каже професорка Светлана Станишић.
Исхрана деце проблем којим треба и држава да се бави.
- Све је до система, имате државе где је маркетинг брзе и нездраве хране забрањен у току преподневних часова. Постоје државе где је забрањено давати играчке уз храну, видети цтане ликове на инстант житарицама и слаткишима, уз то у неким земљама је забрањено отварати киоске брзе хране у оквиру школа.
- Имате децу са свим поквареним и пропалим зубима због газираних пића. Најбољи начин ако хоћете да уништите зубе јесте да пијете сок . Имате децу која чији зглобови не могу да издрже њихову тежину, имате гојазну децу која пате од озбиљног недостатке витамина и минерала, јер храна никад није била празнија. Некад када је неко био гојазан, то је био због сарми, кајмака, пршуте и није му недостајало витамина и минерала - наглашава Светлана.
Добри примери увек иду из куће, па је јако важно и шта родитељи једу. Професорка исхране нагласила је да је и сама морала да промени своје навике исхране, како би била добар пример својој деци.
- И сами родитељи се лоше хране и деца уче сама по моделу родитеља. Ја сам прва изменила своје навике када је храна у питању. Када купујем ствари за кућу избегавам грицкалице и слаткише. Имамо сада шљиве са чоколадом, ако желе нешто слатко, бадеми, ораси, лешници, качкаваљ, кајмак. Деци треба нешто што је калорично. Када се деца од малих ногу навикавају на слатко они постају допамински зависници, што им даје после у животу могућност да постану зависни касније и од цигарета, алкохола, игрица, од свих других могућих штетних ствари - навела је Светлана Станишић са универзитета Сингидунум.