ТРИ МОДЕЛА НАСТАВЕ У ДОБА КОРОНЕ: Са првим школе започињу у септембру, а једна мера ће важити за све
Одлука о моделу наставе неће стизати из Министарства просвете
Од 1. септембра школе могу да организују наставу по једном од три модела која су предвиђена за "доба короне", али ће часови, како ствари стоје, кренути по првом моделу. То значи да ће се у школе кренути редовно, часови ће трајати 45 минута а само ће једна мера бити обавезна за све - ношење маске.
ПОНОВО СЕ СУНЦЕ УМИЉАВА НОВОМ ЈУТРУ: Нека вас не заварава свеж почетак дана, очекују нас праве летње температуре
МИРА СА СУВОБОРА СЕ ЈЕДВА КРЕТАЛА, А ОНДА СЕ ДЕСИЛО ЧУДО! Окренула се природи, биљка из њене баште јој је помогла
ЗА ДВА МЕСЕЦА ТРИ НАПАДА МЕДВЕДА НА ЧОВЕКА! Вукосав (66) код Голије једва извукао живу главу кад га је напала звер
Овај модел ће градови и општине надаље мењати појединачно, све у складу са епидемиолошком ситуацијом, објашњава Звонимир Јовић из Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС).
- Оно што ће се десити је потпуна децентрализација. То значи да одлука о моделу наставе неће стизати из Министарства просвете, већ ће свака школска управа сама одлучивати о моделу наставе. Други модел је да део ученика похађа наставу онлајн а део у школи, а трећи модел је да сви пређу на онлајн наставу, али то би се применило само у најкритичнијој епидемиолошкој ситуацији - наводи Јовић.
Тако би, примера ради, школе у Београду могле целу школску годину да раде редовно, а да у неком мањем месту, где би драстично порастао број заражених, ученици похађају наставу онлајн. Или обрнуто.
Да ће бар од 1. септембра већина кренути са часовима од 45 минута, из школских клупа, више је него извесно. Чека се само да овај модел почетком следеће недеље, буде потврђен и на седници Кризног штаба за борбу против коронавируса.
- Чека се одлука кризног штаба да настава почне нормално. Али, како ствари сада стоје, а и Министарство просвете томе тежи, настава ће кренути у школама и трајаће 45 минута - истиче Јовић који је тим поводом, са представницима других синдиката, био на састанку у Министарству просвете.
Како је раније навео и др Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба, локалним самоуправама ће се, према броју оболелих, препоручивати и који модел наставе да примене. Београд, Нови Сад и Ниш су, рецимо, стекли колективни имунитет па се за школе у овим градовима више и не прави питање око редовне наставе.
Звонимир Јовић, пак, истиче и да су други и трећи модел наставе донели лоше резултате у погледу учења.
- Ђаци су онлајн наставу схватили као распуст. Мени се рецимо десило да ми се ђак укључио на час са пецања - прича он.