ШОКАНТНО САЗНАЊЕ О КОРОНИ: Опасан сој овог вириса харао је и пре пандемије!
Научници трагом вируса дошли до закључка да је корона постојала и у једној земљи на Балкану пре него што је зараза букнула у Вухану
У тренутку када је Светска здравствена организација (СЗО) саоштила да ће отпочети дуго очекивану истрагу како би ушла у траг вирусу који је изазвао пандемију ковида-19, појавили су се научни радови који откривају да је вирус настао у другим земљама, међу којима је и једна са Балкана, а не у Вухуану у Кини.
СВАКА ДРУГА ЖЕНА ОБОЛИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Овако ћете се решити симптома
"Корона бројке све лошије, земља у тешкој ситуацији" Брнабић изнела пресек стања у односу на јуче
КОМШИЈЕ ИЗ КОРОНА ПАКЛА: У Хрватској 48 преминулих и 4.080 новозаражених корона вирусом
Да појаснимо, студија не доводи у питање где је вирус први пут званично детектован и откривен код људи, то место је сигурно град Вухан у централној Кини, у децембру прошле године.
"Ове студије не покушавају да дају одговор на питање да ли је вирус "букнуо" у Вухану, већ да ли је заиста потекао из тог града", пише South China Морнинг пост.
Тим СЗО, који је одржао свој први састанак 30. октобра, добио је задатак да пронађе одговор на ове питање уз помоћ 10 међународних званичника из САД, Јапана и других земаља, уз помоћ сарадника из Кине.
За сада се верује да је вирус на човека прешао са животиње, а проналазак те јединке би много помогао научницима да спрече да нам се овакав сценарио икада поново догоди. Нажалост, потрага за пореклом вируса била је "инфицирана отровним односима" између Вашингтона и Пекинга. Амерички председник Доналд Трамп је упорно кривио Кину за ширење вируса, док су кинески званичници рекли да је то теорија завере и чврсти су у ставу да је америчка војска вирус донела у њихову земљу.
Тако су готово сви научници који истражују порекло ковида-19 били увучени у тај зачарани круг.
Доказано да је корона била у Италији у септембру прошле године
Професорка Габријела Сози је предводила тим научника у Италији, који је пронашао доказе о антителима на Сарс-ЦоВ-2 у узорцима крви људи који су долазили на скрининг за рак. Она је, у раду који је објављен у новембру, истакла да су антитела пронађена у узорцима крви које су узети у септембру 2019. године, дакле три месеца пре него што је вирус букнуо у Вухану.
Кина је одмах поздравила овај научни рад и поносно махала њиме тврдећи да је управо он доказ да Вухан није "извор вируса", док су други виролози нападали методологију др Сози, и назвали је лажном.
Пандемија променила читав свет
Сада су истражиоци из Кине урадили слично истраживање и закључили да је Сарс-ЦоВ-2 постојао на неколико континената пре него што је зараза букнула у Вухану.
И родила се нова теорија - прва трансмисија на људе се вероватно догодила у Индији.
Део овог истраживања објављено је у уторак у медицинском часопису Молецулар Phylogenetics анд Еволутион, а истраживање је предводио др Шен Либинг, за Института биолошких наука у Шангају.
Студија, коју је радио његов тим, објављена је 17. новембра на порталу ssrn.com, који слови за "препринт издање" угледног медицинског часописа The Ланцет.
Студија је заснована на сојевима вируса из 17 различитих земаља и региона, а потврђено је да је зараза најпре букнула или у Индији или Бангладешу. Треба напоменути да "препринт" значи објављивање рада пре него што га провере други научници. Стога ови налази не би требало да се тумаче као утврђени закључци.
Тим др Шена је рекао да традиционални приступ уласку у траг пореклу соја корона вируса, процес познато као филогенетичка анализа, није уродила плодом. При том приступу користио се вирус из слепог миша који је пре неколико година пронађен у провинцији Јунан на југозападу Кине, као референца претка за идентификацију мутација и еволуционе историје.
Међутим вирус из слепог миша није био предак "људског вируса", тако да нико није успео да испрати пандемију до самог корена.
Зато су користили нову методу, којом су бројали број мутација у сваком соју. Сој са више мутација, логично, и дуже обитава око нас, а они са мање мутација су "ближи" оригиналном Сарс-ЦоВ-2.
Научници су тако открили да су неки сојеви имали мање мутација од оних који су прво откривени у Вухану и закључили да Вухан не може да буде прво место где се догодио преносе Сарс-ЦоВ-2 са човека на човека.
Трагови воде до Балкана
Они су потом објаснили да су најмање мутирани сојеви вируса пронађени у осам земаља са четири континента: Аустралија, Бангладеш, Грчка, САД, Русија, Италија, Индија и Чешка.
Ипак, додају да вирус не би прелазио на људе у свим тим местима у исто време. Подручје првог избијања требало би да има највећу генетску разноликост, што указује да је било дуже. Истраживачи су открили да ниједна друга регија није имала више вирусне разноликости од Индије и Бангладеша.
- Географске информације о најмање мутираном соју и разноликост сојева сугеришу да би индијски потконтинент могао бити место где се догодио најранији пренос Сарс-ЦоВ-2 са човека на човека - наводи се у студији.
Ипак, ово истраживање оспоравају други научници и истичу да принципи истраживања и софтер који је коришћен за анализу нису стандардни за овакву врсту филогенетичке анализе.
- Одабир вирусне секвенце за коју се чини да има најмање разлика у односу на остале у произвољној колекцији вероватно неће дати претка - рекао је Марк Сухард, професор на Одељењу за биостатистику и хуману генетику на Калифорнијском универзитету у Лос Анђелесу.
Сухард додаје да, иако се од "филогенетике имају велика очекивања када говоримо о схватању појаве и ширења вирусних патогена, оно што можемо научити долази са знатном неизвесношћу“.
Шен истиче, пак, да су екстремни временски услови можда изазвали пандемију. У мају 2019. године Индија је имала други најгори топлотни талас. Суша је натерала и људе и животиње да се водом снабдевају са истих извора. Ово је могло да доведе до преласка вируса на људе.
Шен је рекао да је велики удео младих у Индији могао да смањи учесталост тешких случајева и да се тако отежало откривање вируса.
Мукеш Такур, виролог у Индији, не подржава закључак студије из Шангаја.
- Изгледа ми као да су погрешно разумели добијене резултате - написао је кратко Такур у мејлу, не образлажући свој став.
Шен је рекао да је отворен за критике колега и за научну дебату, како би се коначно дошло до научних открића.
- Једино тако ће овај рад бити у потпуности или одбачен или прихваћен - истиче др Шен.